«Γίνε μια πόρτα στην οποία μπαίνει το καλό.Αν δεν μπορείς, τότε ένα παράθυρο στο οποίο περνάει το φως.Αν δεν μπορείς, τότε ένας τοίχος που στηρίζει τα κεφάλια των κουρασμένων.»

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Τη Μ. Πέμπτη η προσοχή της Εκκλησίας στρέφεται προς τα γεγονότα που συνέβησαν στο υπερώο και στον κήπο της Γεθσημανή. Στο υπερώο, ο Ιησούς ίδρυσε το μυστήριο της θείας Ευχαριστίας και έπλυνε τα πόδια των μαθητών του. Ο κήπος στη Γεθσημανή κατευθύνει την προσοχή μας στη σωτηριώδη υποταγή και την αρχιερατική προσευχή, μας τοποθετεί επίσης στη δειλή και δόλια πράξη του Ιούδα, ο οποίος πρόδωσε το Χριστό μ’ ένα φίλημα, που είναι τον σημάδι της αγάπης και της φιλίας.

To βράδυ της Μ. Πέμπτης τελείται ο όρθρος της Μ. Παρασκευής, γνωστή και ως «Ακολουθία των αγίων Παθών». Μοναδικό χαρακτηριστικό της ακολουθίας αυτής είναι ότι περιέχει μια σειρά από δώδεκα αναγνώσματα του Πάθους, τα δώδεκα ευαγγέλια. Η ακολουθία αυτή είναι η πιο εκτενής απ’ όλες τις ισχύουσες ιερές ακολουθίες της Εκκλησίας μας. Ένα άλλο εντυπωσιακό χαρακτηριστικό αυτής της ακολουθίας είναι η επίσημη λιτανεία με το μεγάλο Σταυρό του Θυσιαστηρίου, που είναι γνωστός ως ο «Εσταυρωμένος». Μετά το πέμπτο Ευαγγέλιο, κατά το δέκατο πέμπτο αντίφωνο, ο ιερέας μεταφέρει το Σταυρό έξω από το θυσιαστήριο με επίσημη λιτανεία και τον τοποθετεί στο μέσον της Εκκλησίας. Ο πιο γνωστός ύμνος είναι του δέκατου πέμπτου αντίφωνου «Σήμερον κρεμάται επί ξύλου…».

Ο θάνατος του Χριστού ήταν εκούσιος και εντάσσονταν στο σχέδιο του θείου σχεδίου για τη σωτηρία του κόσμου. Η δύναμη που άσκησαν πάνω του οι εχθροί χορηγήθηκε και ελέγχθηκε από τον Θεό. Η Εκκλησία μνημονεύει το Πάθος όχι σαν άσχημα γεγονότα, που προκάλεσαν ελεεινοί και αξιόποινοι άνθρωποι αλλά σαν μια εκούσια θυσία του Υιού του Θεού. Ο θάνατος του Χριστού είναι το μεγαλύτερο θαύμα αλλά και η αποφασιστική εκδήλωση της απεριόριστης αγάπης του Θεού για τη δημιουργία. Μια αγάπη σαρκωμένη, που περνάει μέσα από το πάθος για να μας λυτρώσει από κάθε μορφή κακού.

Επιμέλεια:Κων/νος Σβεντζούρης Θεολόγος.