«Γίνε μια πόρτα στην οποία μπαίνει το καλό.Αν δεν μπορείς, τότε ένα παράθυρο στο οποίο περνάει το φως.Αν δεν μπορείς, τότε ένας τοίχος που στηρίζει τα κεφάλια των κουρασμένων.»

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Με την ευλογία του Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Ρωγών κ.Φιλοθέου ο Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου Κολοκυνθούς της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών διοργάνωσε Προσκυνηματική Επίσκεψη στον Ναό μας την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019 το απόγευμα.

Μετά την δέηση ακολούθησε η προσκύνηση του Τιμίου Λειψάνου του Αγίου μας ενώ στους συμμετέχοντες άνδρες δόθηκε η ευκαιρία του να εισέλθουν στο Ι.Βήμα και να χαιρετήσουν την Εικόνα της Γεροντίσσης.Τους  προσκυνητές συνόδευε ο εκ των Εφημερίων  Νεοχειροτονηθείς από τα Χέρια του Θεοφιλεστάτου Πανοσιολ.Ιερομόναχος π.Φιλάρετος Χρηστικός.

Το κέρασμα δόθηκε στο προαύλιο του Ναού επειδή ο χρόνος πίεζε και έπρεπε να φύγουν για την Ιερά Μονή Οσίου Ιερωνύμου Αμπελοχωρίου.