«Γίνε μια πόρτα στην οποία μπαίνει το καλό.Αν δεν μπορείς, τότε ένα παράθυρο στο οποίο περνάει το φως.Αν δεν μπορείς, τότε ένας τοίχος που στηρίζει τα κεφάλια των κουρασμένων.»

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Η Αγρυπνία για τον ''Ευαγγελισμό της Κοιμήσεως'' είναι καθιερωμένη στον Ναό μας εδώ και δύο δεκαετίες περίπου και αποτελεί  την πιο κατανυκτική Λατρευτική Σύναξη πριν την Μεγάλη Θεομητορική Εορτή.Απο την 1η Αυγούστου με την καθημερινή Θ.Λειτουργια,τις Ιερές Παρακλήσεις,την εορτή της Μεταμορφώσεως,το Ευχέλαιο,την μετάληψη των ασθενών,την μνημονευση των ονομάτων,την Εξομολόγηση και γενικώς με την Ενοριακή  Εκκλησιαστική ζωη προσπαθουμε να ζούμε με την αναμονή και την προσδοκία της Αγίας Ημέρας του Δεκαπενταύγουστου.

Την Δευτέρα 12 Αυγούστου 2024 τελεσαμε την Αγρυπνία μας και στο τέλος προσφέραμε τράπεζα σε όλο το εκκλησίασμα για να νοιώσουμε για μια ακόμη φορά την ενορία σπίτι μας και τον Ναό σημείο τροφοδοσίας, αγάπης και ενότητας.