Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Εορτάσαμε όπως κάθε χρόνο την Εορτή της Αγίας Ζώνης της Παναγίας μας στον Φερώνυμο ιερό Κοιμητηριακό Ναό μας την Παρασκευή 30 και το Σάββατο 31 Αυγούστου 2024 με τις Λατρευτικές εκδηλώσεις που τελέσθηκαν .

Την παραμονή εψάλη ο Μεγάλος Πανηγυρικός Εσπερινός με αρτοκλασία και θείο κήρυγμα από τον πανοσιολ. Αρχιμ.π.Πολυκαρπο εφημέριο του Ι.Ν Αγ.Τριάδος Βαγίων. Ακολουθησε λιτάνευση της Ι.Εικονος εντός του Κοιμητηριου.Στην ακολουθία συμπροσευχήθηκαν ο Δήμαρχος Θηβαίων κ.Γ.Αναστασίου και ο Αντιδήμαρχος κ.Ν.Κοβανης. Ανημερα το πρωί τελέσθηκε η Πανηγυρική Θ Λειτουργία με αρτοκλασία και Θ.Κηρυγμα.
Το απόγευμα εψάλη ο Αναστάσιμος Εσπερινός και το Κτητορικό μνημόσυνο.Τους ύμνους έψαλαν ο Πρωτοψάλτης μας κ.Ηρακλης Άσημου , ο Πρωτοψάλτης του Ι.Ν Αγ.Δημητριου Ορχομενού κ.Χρυσοβαλαντης Κραβαρίτης και ο Λαμπαρδαριος μας κ.Δημ.Τζαφερης.
Σε όλους προσφέρθηκαν και τις δύο ημέρες γλυκά και αλμυρά εδέσματα αναψυκτικά και νερά με την φροντίδα των Κυρίων του ''Ενοριακού Ταμείου Αλληλεγγύης'' και την φιλαδελφη χορηγία Ενοριτών και φίλων της Ενορίας μας.