«Γίνε μια πόρτα στην οποία μπαίνει το καλό.Αν δεν μπορείς, τότε ένα παράθυρο στο οποίο περνάει το φως.Αν δεν μπορείς, τότε ένας τοίχος που στηρίζει τα κεφάλια των κουρασμένων.»

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα
Σημείο αντιλεγόμενο. Το μεγαλύτερο σκάνδαλο. Αιτία πολλών συζητήσεων... Ή μήπως βιώμα; Ή μήπως το μεγαλύτερο όπλο; Ή μήπως η αιτία που κρατιόμαστε ακόμα ζωντανοί;
Μιλάω για τη Θεία Κοινωνία. Για το μεγαλύτερο όπλο που έδωσε ο Θεός στον άνθρωπο. Το πιο ισχυρό δυναμωτικό του Χριστιανού. "Μετά φόβου, πίστεως και αγάπης προσέλθετε". Κοινωνάς φίλε/η;
Δεν υπάρχει μεγαλύτερο όπλο. Με τη Θεία Κοινωνία ο Χριστιανός γίνεται λιοντάρι, ο διάβολος τρέμει και φεύγει μακρυά, τα πάθη απομειώνονται, η θέληση για αγώνα αυξάνει. Με το μέγιστο αυτό Θείο δώρο ο άνθρωπος φρεσκάρεται, γίνεται καινούριος, αποκτά αξιοθαύμαστη υπομονή, πίστη, ελπίδα, μαλακώνει η σκληρή καρδιά! Με τη Θεία Κοινωνία γεμίζουμε φως, λαμβάνουμε τον ίδιο το Θεό μέσα μας!!
Μη μένεις μακρυά απ'τη Θεία Κοινωνία φίλε/η! Πήγαινε ετοιμάσου, εξομολογήσου, μετανόησε, προσευχήσου και με θείο φόβο, πίστη και ελπίδα πήγαινε να κοινωνήσεις.
Πηγή:Αόρατη Γωνιά