Το να μετράς την αγάπη των άλλων είναι σαν να μετράς την εγωπάθειά σου. Μην μετράς…μόνο αγάπα, κι ας χάσεις στο μέτρημα. Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ο Απόστολος των Εθνών Παύλος διερωτάται: «Πώς θα σωθούν οι άνθρω­ποι εάν δεν πιστέψουν στο Σωτήρα και Λυτρωτή; Αλλά πώς θα πιστέψουν, εάν δεν πληροφορηθούν για Εκείνον; Και ακόμη πώς θα πληροφορηθούν εάν δεν τους μιλήσει και εάν δεν τους διδάξει κάποιος;» Αυτή λοιπόν είναι και η ευθύνη της Εκκλησίας, η ευθύνη μας και η πορεία της.

Χωρίς την πνευματική σπορά δεν μπορούμε να έχουμε τους καρπούς της πνευματικής αναγέννη­σης των ανθρώπων. Το έργο αυτό όπως αντιλαμβάνεστε όλοι είναι δύσκολο, γι' αυτό χρειάζεται και κατάλληλη προετοι­μασία από τους εργάτες του λόγου Του. Οι σπορείς είναι εκείνοι που με κάθε τρό­πο υποστηρίζουν αυτή την πνευματική σπορά, που ελευθερώνει τον άνθρωπο και βλέπει τους στόχους τους αληθινούς της ζωής και μπορεί να λέει σαν τον ψαλμωδό ότι πραγματικά ο λόγος του Θεού και η αλήθεια Του είναι που κατευθύνουν τη ζωή του.

Γι' αυτό λοιπόν, ας δεχθούμε αυτό που η εμπειρία της Εκκλησίας μας τονίζει :με μελέτη και προσευχή και να θυμόμαστε ότι πρίν μιλήσουμε στους  ανθρώπους για το Θεό, να μιλήσουμε στο  Θεό για εκείνους, τους καλοπροαίρετους  που κάνουν την καρδιά τους Αγία Γραφή  για να δεχθούν το σπόρο του λόγου Του να φυτρώσει, να ριζώσει, να αυξηθεί  να δώσει καρπό εκατoνταπλασίονα.

Ο Θηβών Γεώργιος

Ιεραποστολικός Ταχυδρόμος -Τεύχος 123