Αρχική » Ο Ναός μας » Οργάνωση του ναού
![](http://in-agiounikolaoutouneou.gr/assets/mymedia/1720844337_gm_cmf.jpg)
» Ὅποιος σκέφτεται:«Σάν λίγοι νά μείναμε·οἱ ἄλλοι εἶναι πάρα πολλοί», καί ἐπηρεάζεται ἀπό αὐτό καί λέει:«Ὅ,τι κάνουν οἱ πολλοί νά κάνουμε καί ἐμεῖς»,δέν εἶναι στήν ἀλήθεια.
Σ᾿ αὐτά τά θέματα δέν ἔχει πλειοψηφίες, ὅπως τό τόνιζαν οἱ πατέρες καί ἰδιαίτερα ὁ ἅγιος Ἀθανάσιος.
«Ἡ ἀλήθεια –λέει– δέν εἶναι πάντοτε μέ τούς πολλούς».
Μερικές φορές μπορεῖ νά εἶναι μέ τούς πολύ λίγους, μπορεῖ νά εἶναι μέ ἕναν !
Ὅταν πῆγε ὁ ἅγιος Γρηγόριος ὁ Θεολόγοςστήν Κωνσταντινούπολη καί ἔγινε πατριάρχης ἐκεῖ, πολύ ἐλάχιστους ὀρθόδοξους χριστιανούς βρῆκε.Ὅμως, δέν σκέφτηκε:«Ἄς πάω καί ἐγώ μέ τούς πολλούς». Έμεινε με τήν ἀλήθεια. «
~ Πατρός Συμεών Κραγιοπούλου
|