Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Όταν αποφασίζεις να κάνεις ένα ταξίδι πρέπει να ξέρεις που θα πάς, κάτω υπο ποιές συνθήκες θα ταξιδέψεις και σε ποία σημεία θα σταθείς για να ξεκουρασθείς.

Ξεκινήσαμε το πνευματικό ταξίδι της Σαρακοστής των Χριστουγέννων το  οποίο θα μας οδηγήσει στην «Άγια Νύκτα την Χριστουγεννιάτικη» όπου θα αξιωθούμε να προσκυνήσουμε μαζί με τους Αγγέλους, τους Μάγους και τους Ποιμένες το Θείο Βρέφος της Βηθλεέμ.

Το ταξίδι αυτό το κάνουμε μέσα στην ασφάλεια που μας παρέχει η Πνευματική Μητέρα μας, η Εκκλησία η οποία μας υποδεικνύει τους τρόπους που θα μεταχειρισθούμε  για να ταξιδέψουμε με σιγουριά δηλαδή την Εξομολόγηση, την τακτική Θ.Λειτουργία και τον Εκκλησιασμό, την συχνότατη Θ.Κοινωνία, και την ελεημοσύνη.

Σταθμοί στην πνευματική αυτή πορεία είναι οι δεκάδες εορτές των Αγίων οι οποίοι μας συνοδεύουν και μας εμψυχώνουν στην προσπάθεια μας. Στεκόμαστε για λίγο κοντά στους Αγίους μας και προσπαθούμε να μιμηθούμε έστω στο ελάχιστο τις αρετές τους και κυρίως την αγάπη τους για τον Θεό.Έτσι αυξάνεται ο Θείος ζήλος μας για τα πνευματικά.

Από σήμερα αρχίσαμε με την βοήθεια και την ανοχή του Θεού το Ιερό Τεσσαρανταλείτουργο με τα Τίμια Δώρα που θα προσφερθούν είτε μεμονωμένα είτε ομαδικά από τις Ενοριακές οικογένειες και την υπομονετική Μνημόνευση των εκατοντάδων ονομάτων των Ζώντων και των Κεκοιμημένων μας. Καλούμαστε όλοι  να «ανοίξουμε τον Άγιο»,να εκκλησιαζόμασθε και να ζήσουμε και να χαρούμε την προσφορά των Τιμίων Δώρων.

Το πετραχήλι του Πνευματικού μας περιμένει για να μας ξεκουράσει,το κιτίο στον πρόναο του ναού και κείνο μας περιμένει για να στρώσουμε το Χριστουγεννιάτικο τραπέζι και στα σπίτια εκείνων που δυσκολεύονται. Ας αρπάξουμε αυτές τις ευκαιρίες και ας ετοιμασθούμε πνευματικά και σωματικά για την Μεγάλη Δεσποτική Εορτή. Για να κάνουμε Χριστούγεννα.