«Γίνε μια πόρτα στην οποία μπαίνει το καλό.Αν δεν μπορείς, τότε ένα παράθυρο στο οποίο περνάει το φως.Αν δεν μπορείς, τότε ένας τοίχος που στηρίζει τα κεφάλια των κουρασμένων.»

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Ας είναι ευλογημένο το νέο έτος 2016! Ας μας χαρίσει ο Κύριος, Αγάπη που τόσο διψά η ψυχή μας , καλοσύνη που τόσο ποθεί η καρδιά μας , ειρήνη , στοργή πραότητα , κατανόηση , πίστη , ελπίδα , τροφές που τρέφεται η ψυχή και δεν πεινάει εύκολα .
Ας ελπίζουμε . Η ελπίδα είναι μια φλόγα που καταφέρνει να κρατά όλα μας τα όργανα ζωντανά . Από τις στάχτες μπορούν να ανθίσουν λουλούδια !
Από τα αγκάθια των κάκτων παίρνουμε πανέμορφα άνθη !
Και από την άσχημη κάμπια μια όμορφη πεταλούδα !
Για τον διαβάτη , δύσκολη η χρονιά που πέρασε , κι΄ οδυνηρή . Μακάρι να μπορούσε να διαγραφεί απ΄ το ημερολόγιο της ζωής και της ψυχής μου . . .
Παρόλα αυτά , ας την αφήσουμε πίσω μας , και όλα όσα μας πόνεσαν , μας πίκραναν , μας λύγισαν . . .
Ας ατενίσουμε με ελπίδα τον Ουρανό και την νέα χρονιά , ας πούμε " Ας είναι ευλογημένο " , κι΄ ας παραδοθούμε Στο Άγιο Του Θέλημα !
Καλή κι΄ ευλογημένη χρονιά! Καλή συνέχεια στην πορεία του καθενός μας , και καλή δύναμη σε ό,τι βρεθεί στο διάβα μας....
.