Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ιησούς Χριστός Νικά κι όλα τα κακά σκορπά! Οι γιαγιάδες μας, όταν φεύγαμε απ' το σπίτι, μας εσταύρωναν στον αέρα κι επικαλούνταν το όνομα του Χριστού και της Παναγίας. "Η Παναγιά κοντά σου" έλεγαν κι έκλειναν την πόρτα. Όλοι κάνουμε τον Σταυρό μας: στην προσευχή, πριν βγούμε απ' το σπίτι, πριν απ' το φαγητό, όταν περνάμε από μια εκκλησιά και λοιπά. Οι Άγιοι μας άφησαν το σημείο του Σταυρού ως πράξη ομολογίας της Πίστης μας.

Τι συμβαίνει όμως όταν κάνουμε τον Σταυρό μας ή κοιτάζουμε τον Σταυρό με τον Εσταυρωμένο στον τοίχο; Σίγουρα, κάνοντας τον Σταυρό μας κάθε κακή σκέψη, κάθε φόβος, κάθε ανάγκη πάει περίπατο... αλλά γιατί; Κάθε φορά που κάνουμε τον Σταυρό μας ομολογούμε το όνομα του Σωτήρα που σταυρώθηκε πάνω στο ξύλο κι ένωσε τα ασύνδετα.

Το σημείο του Σταυρού λειτουργεί σα "μπρίζα" που μας ενώνει με την Εκκλησία. Το σημείο του Σταυρού δηλώνει ότι στο δρόμο της ζωής δεν είμαστε μόνοι αλλά ανά πάσα ώρα και στιγμή το σώμα και η ψυχή μας αγωνιά για Ενότητα με τον Θεό. Κάθε κακό λοιπόν φεύγει γιατί όταν κάνουμε τον Σταυρό μας, έρχεται ο ίδιος ο Θεός.

Κι όπου έρχεται ο Θεός, το κακό δεν έχει θέση. Τούτες τις μέρες θα μπει στο σπίτι μας ο παπάς για ν' αγιάσει. Ο παπάς δεν είναι μάγος, ούτε ο αγιασμός είναι ξόρκι μα κι ούτε το σημείο του Σταυρού λειτουργεί από μόνο του. Ας αναζητήσουμε την Ενότητα με τον Θεό μέσα απ' τα Μυστήρια. Τότε, κάθε κακό θα φύγει γιατί θα βλέπει ότι ανήκουμε σ' Αυτόν που κατατρόπωσε τις δυνάμεις του σκότους.

Φως που έρχεται από Φως έλαμψε στον κόσμο Χριστός ο Θεός!

Καλά Θεοφάνεια!

Ιάσων Ιερομ.