«Γίνε μια πόρτα στην οποία μπαίνει το καλό.Αν δεν μπορείς, τότε ένα παράθυρο στο οποίο περνάει το φως.Αν δεν μπορείς, τότε ένας τοίχος που στηρίζει τα κεφάλια των κουρασμένων.»

Μην αρκεστείς στο τι σου λέει ο ένας και ο άλλος για την Παναγία. Κάνε ησυχία μέσα σου, κοίτα την απλά & φυσικά,σαν παιδί,και άκου τι λέει σε σένα προσωπικά.Δεν είναι κάτι απλό αυτό, μη νομίζεις. Διότι σίγουρα θα ξεπεταχτούν από το υποσυνείδητο φωνές γονεϊκές,νοσηρότητες παπαδικές,αυστηρότητες καταπιεστικές, ενοχές βασανιστικές,εγγραφές παιδικές, και όλα αυτάθα δημιουργήσουν παράσιτα.

Και θα νομίζεις ότι αυτό που ακούς είναι η φωνή της Παναγίας,όμως θα είναι κάτι άλλο, περασμένο από όλα αυτάτα θολά φίλτρα.Γι’ αυτό επιμένω,πρέπει πρώτα να γίνει μέσα μουπολλή ησυχία,να πεταχτεί έξωη όποια νοητική σαβούρα πεποιθήσεων & αντιλήψεων,να καθαρίσει το τοπίο, και ύστερα να ακουστείη αγνή και καθαρή φωνή της Παναγίας.

Μια φωνή που δεν έχει σχέση με ενοχές,ούτε φοβίες,ούτε πνεύμα μικροπρέπειαςγια το Θεό,τον κόσμο, τον άνθρωπο, την όλη ζωή! Η Παναγία είναι σαν το Χριστό: Δυσθεώρητη,Ακατανόητη, πέρα απ’ τα άρρωστα «πνευματικά» μυαλά μας.

aoratigonia.blogspot.com