Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η βαθιά προέλευσή της Ελπίδας και της Χαράς που χαρακτηρίζουν την ορθοδοξία και που εισχωρούν σε όλη τη λατρεία της είναι η Ανάσταση. Το Πάσχα το κέντρο της ορθόδοξης λατρείας είναι μία έκρηξη Χαράς, είναι η ίδια χαρά που ένιωσαν οι Απόστολοι όταν είδαν τον Αναστημένο Σωτήρα.

Είναι η έκρηξη της Χαράς του σύμπαντος στο θρίαμβο της ζωής, έπειτα από την συντριπτική θλίψη για τον θάνατο - το θάνατο που Ακόμη και ο Κύριος της ζωής έπρεπε να υποφέρει Όταν έγινε άνθρωπος. << ουρανοί μεν επαξίως ευφραινέσθωσαν γη δε αγαλλιάσθω. Εορταζέτω δε κόσμος, ορατός τε άπας και αόρατος. Χριστός γαρ εγήγερται ευφρόσυνη αιώνιος. >>Τώρα Όλα τα πράγματα έχουν γεμίσει με την βεβαιότητα της ζωής, ενώ πριν Όλα πήγαιναν σταθερά προς τον θάνατο.

π. Δημήτριος Staniloae