«Γίνε μια πόρτα στην οποία μπαίνει το καλό.Αν δεν μπορείς, τότε ένα παράθυρο στο οποίο περνάει το φως.Αν δεν μπορείς, τότε ένας τοίχος που στηρίζει τα κεφάλια των κουρασμένων.»

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

«Δέχου παρ’ ἡμῶν χαρᾶς εὐαγγέλια τῆς Ἀναστάσεως Χριστοῦ»!
Οἱ ἄνθρωποι ἔχουμε ἀνταλλάξει τὴ χαρὰ ποὺ διαρκεῖ μὲ τὴν εὐχαρίστηση τῆς στιγμῆς. Ζοῦμε στὸν πολιτισμὸ τῆς κατανάλωσης ποὺ σαγηνεύει, διότι μᾶς κάνει νὰ αἰσθανόμαστε ὅτι ἐκπληρώνεται ἡ ἀνάγκη μας νὰ παραμείνουμε νέοι, καθότι νέος εἶναι αὐτὸς ποὺ νιώθει ὅτι ἔχει τὸν χρόνο νὰ ξεκινᾶ ἀπὸ τὴν ἀρχή, νὰ γεύεται ἀπὸ τὴν ἀρχή, νὰ μὴν ὑποκύπτει στὴ συνήθεια, ἀφοῦ ἡ ἀλλαγὴ τοῦ προϊόντος, ἡ ἀλλαγὴ τοῦ τόπου, ἡ ἀλλαγὴ τῶν προσώπων μὲ τὰ ὁποῖα σχετιζόμαστε μᾶς κρατᾶνε νέους ἢ μᾶς θυμίζουν τὴ νιότη μας.
Μέσα σ’ αὐτὴ τὴ συνεχὴ ἀλλαγὴ νομίζουμε πὼς ἔχουμε χρόνο, πὼς δὲν θὰ πεθάνουμε ποτέ, λησμονοῦμε τὴ μοναδικὴ ἀλήθεια ποὺ δὲν θὰ ἀλλάξει: ὅτι ἔσχατος ἐχθρός μας ὁ θάνατος. Κι ἀκόμη κι ἂν πεθάνουμε, τουλάχιστον θὰ ἔχουμε εὐχαριστηθεῖ τὴ ζωή μας. Διότι αὐτὸς ποὺ ἀλλάζει τὶς πηγὲς τῆς εὐχαρίστησης καὶ τὰ εἴδη της, νιώθει ἄτρωτος, ἀφοῦ μετέχει σὲ ἕναν κόσμο ποὺ δὲν τὸν δεσμεύει, ἀλλὰ τὸν ἀφυπνίζει σὲ καινούργιους, ὑλικοὺς στόχους.
Ἐδῶ ὅμως ἔρχεται ἡ χαρὰ τῆς Ἀνάστασης γιὰ νὰ μᾶς ὑπενθυμίσει ὅτι ἀπὸ τὴ στιγμὴ ποὺ ὁ θάνατος πατήθηκε θανάτῳ, ἡ ζωή μας μπορεῖ νὰ νοηματοδοτηθεῖ σὲ μιὰν ἄλλη προοπτική: αὐτὴ τῆς χαρᾶς καὶ τῆς δικῆς μας ἀνάστασης ποὺ δὲν χρειάζεται προϊόντα, ἀντικείμενα, διαφορετικὰ πρόσωπα γιὰ νὰ ἀνθίσει, ἀλλὰ τὴν ἀγάπη τοῦ Ἀναστάντος, ἡ ὁποία μᾶς ὁδηγεῖ σὲ μιὰ νέα κοινωνικότητα: αὐτὴ τῆς συνάντησης μὲ τὸν ἄλλο καὶ μὲ τὸν ἑαυτό μας ὡς εἰκόνες Θεοῦ.
Πρωτοπρεσβυτέρου Θεμιστοκλῆ Μουρτζανοῦ
Ἡ χαρὰ τῆς Ἀνάστασης, ἡ χαρὰ τῆς ζωῆς
Τεῦχος 336, Μάιος 2021