Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Με τη χάρη του Θεού ξεκινούμε την πορεία μας στην Αγία και Μεγάλη τεσσαρακοστή. Μία ξεχωριστή περίοδο μία ευλογημένη περίοδο, στην οποία καλούμαστε αξιοποιώντας τα εφόδια τα οποία μας παραθέτει η Εκκλησία μας να γευτούμε τη χαρά του Σταύρου και της Αναστάσεως. Δύο γεγονότα πολύ σημαντικά τα οποία δίνουν νόημα και περιεχόμενο στον άνθρωπο. Δύο γεγονότα για τα οποία ο άνθρωπος καλείται να αγωνίζεται, να πολεμά, να νικά και στο τέλος να γεύεται τη χαρά αυτής της Αναστάσεως που είναι αποτέλεσμα της συνεργασίας του θείου και του ανθρώπινου παράγοντα. Ο αγώνας σε αυτήν την Αγία σαρακοστή είναι δύσκολος ή μπορεί να φαντάζει δύσκολος όμως δεν είναι ακατόρθωτος.

Μπορούμε να καταφέρουμε πάρα πολλά πράγματα αρκεί να έχουμε υπομονή, επιμονή και πάνω από όλα πίστη, στο σχέδιο και στην αγάπη του Θεού για τον αγώνα μας αυτό και για τις προσπάθειες τις οποίες θα καταβάλουμε. Η προσευχή είναι αυτή η οποία θα μας δώσει τη δύναμη να ανταπεξέλθουμε στις δυσκολίες και στους πειρασμούς που θα αναφύονται χωρίς να το έχουμε υπολογίσει. Η νηστεία θα είναι εκείνη η οποία θα μας δώσει την δύναμη να αντιμετωπίζουμε τις προκλήσεις και προσκλήσεις που θα έρχονται να μας αποθαρρύνουν και να μας αποτρέπουν από το σκοπό μας και την προοπτική της πνευματικής προόδου και επιτυχίας. Η Ιερά εξομολόγηση θα είναι εκείνη η οποία θα μας κάνει να αποβάλλουμε τα περιττά βάρη μέσα από την ψυχή μας και ανάλαφροι να προχωρούμε στον αγώνα μας. Η ελεημοσύνη θα είναι αυτή η οποία θα προσθέτει την χαρά εκείνη της προσφοράς εκτιμώντας την μεγάλη προσφορά του Κυρίου μας με την Σταυρική Του θυσία. Τέλος η συμμετοχή μας στη μυστηριακή ζωή της περιόδου αυτής θα μας κάνει να αξιοποιήσουμε τον πνευματικό πλούτο που μας προσφέρεται μέσα από τους ύμνους και τα βιβλικά κείμενα που ψάλλονται και διαβάζονται στις Ιερές Ακολουθίες των ημερών αυτών εξαγοραζόμενοι τον καιρό που δεν θα τον σπαταλούμε σε ανώφελα πράγματα.

Έτσι λοιπόν ο καθένας από μας ας προχωρήσει χωρίς να φοβηθεί, χωρίς να υπολογίσει τις δυσκολίες και τα προβλήματα, γιατί στο τέλος υπάρχει το έπαθλο που χαρίζει ο δίκαιος Κριτής στον κάθε άνθρωπο που αγωνίζεται τίμια και ευσυνείδητα. Εκεί στο τέλος υπάρχει ο Χριστός μας για να σκουπίσει τα δάκρυα από τα μάτια των πονεμένων ανθρώπων και τον ιδρώτα από το πρόσωπό τους. Να μας αξιώσει ο Θεός αξιοποιώντας όλα αυτά τα εφόδια της Αγίας σαρακοστής να φτάσουμε νικητές στον προορισμό μας να πετύχουμε το σκοπό μας και να έχουμε πάντοτε μέσα μας φως Χριστού το οποίο θα φωτίζει την πορεία και τα βήματά μας στη χαρά της Αναστάσεως.

Καλή και ευλογημένη Αγία Τεσσαρακοστή.

π. Αλέξιος.