Το να μετράς την αγάπη των άλλων είναι σαν να μετράς την εγωπάθειά σου. Μην μετράς…μόνο αγάπα, κι ας χάσεις στο μέτρημα. Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος

Απόψε ζώντας από κοντά τα Θεία Πάθη, βλέποντας τον αγαπημένο μας Ιησού πάνω στο Σταυρό , αισθάνθηκα μια έντονη ανάγκη να εκφράσω μια τεράστια ευγνωμοσύνη.

Μέσα από την οδύνη των Παθών του Κυρίου προβάλλει όλο το απροσμέτρητο ύψος της παντοδυναμίας της αγάπης Του για τον κόσμο. Αυτής, που δεν γνωρίζει όρια. Της αγάπης, που υψώνεται ως τη θυσία υπέρ όλων των αμαρτωλών. Και υπέρ αυτών ακόμη των σταυρωτών Του.

Η θυσία του Χριστού είναι μοναδική. Καμία άλλη δεν συγκρίνεται μαζί της. Γιατί δεν είναι θυσία για φίλους και ημετέρους, αλλά για την ζωή και την σωτηρία του κόσμου όλου. Για να ζήσει και να ευτυχήσει αιώνια κάθε ψυχή.....

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

π. Εφραίμ