Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα
![](http://in-agiounikolaoutouneou.gr/assets/mymedia/1715833955_gm_cmf.jpg)
Γι’ αυτό έχομε τόση δυσκολία.Τόση κλαψοφαγούρα.Τόση γκρίνια.Τόση κακολογία.Κακολογία!Γέμισε ο τόπος από κακολόγους!Και δεν μπορείς να σταθείς πουθενά.
Μας ακούνε και τα παιδιά.Μας ακούνε κι οι αγαθοί. Μας ακούνε όλοι.
Και τι κάνουμε;Μολύνουμε τον αέρα.Φορτώνουμε τις ψυχές μας και κολάζουμε…Μόνο η αγάπη αλλάζει τον άνθρωπο. Ο εθνικός μας ποιητής έλεγε πάλι, «Συχνά τα στήθια εκούρασα ποτέ την καλοσύνη».Μεγάλη κουβέντα αυτή.Η καλοσύνη δεν κουράζει.Η καλοσύνη είναι ο Χριστός.Η καλοσύνη και η αλήθεια μένει εις τον αιώνα.Και αλλάζει ο κόσμος με τα ρήματα του Χριστού.
Με την εφαρμογή του Ευαγγελίου και με την εις αλλήλους αγάπη. Έτσι. Και αυτήν θέλομε όλοι. Αυτήν ζητάμε όλοι. Και ο Βίκτωρ Ουγκώ στους « Αθλίους» γράφει.«Αν είσαι άνθρωπος, γίνε αγάπη». Γίνε αγάπη!
π. Ανανίας Κουστένης
|