Είπε γέρων: « Προσπάθησε να μην σκορπίσεις αγκάθια στο δρόμο. Ίσως χρειαστεί να επιστρέψεις χωρίς παπούτσια!»

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Πότε σιωπούμε και πότε μιλούμε; Όταν αδικείσαι εσύ, να σιωπάς.
Όταν αδικείται ο πλησίον σου, να μιλάς.Όταν αδικείσαι εσύ να σιωπάς, δε σε βλάπτει. Αλλά όταν αδικείται ο πλησίον σου τότε να μιλάς, να υπερασπίζεσαι το δίκαιο, όχι το δικό σου αλλά του αδελφού σου. Όχι αυτό που είναι το δικό σου συμφέρον αλλά το συμφέρον το κοινό, το συμφέρον του αδερφού.

Δεν είναι ωραίο πράγμα να ανέχεσαι να διασύρεται το όνομα κυρίως ανθρώπων πνευματικών. Δεν θα βλαφθεί ο πνευματικός άνθρωπος αν τον κατηγορούν. Μάλλον θα ωφεληθεί. Άλλα ο άλλος που ακούει βλάπτεται. Και μόνο που ανεχθήκαμε μία συκοφαντία, την οποία ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν είναι έτσι, και την ανεχθήκαμε να κυκλοφορήσει και να πληγώσει ψυχές ανθρώπων, έχουμε κι εμείς ευθύνη!

Γι’ αυτό λέει ο Άγιος Ιωάννης της Κλίμακος, να διαλύεις τα πονηρά συνέδρια. Βρες έναν τρόπο να σταματήσει αυτό το πράγμα, αυτό το πονηρό συνέδριο…

π. Αθανάσιος Μητρ. Λεμεσού