Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Πάσχα σημαίνει πέρασμα. Πάσχα χριστιανικό σημαίνει το άβατο πέρασμα από τον θάνατο στη ζωή.Ο θάνατος που λογίζονταν η κατάληξη για τους ανθρώπους, τώρα με την εκ νεκρών ανάσταση του Ιησού Χριστού λογίζεται ως ύπνος πριν την δεύτερη έλευση του Ιησού Χριστού.Η νίκη του Χριστού δεν ήταν η έλευση στα Ιεροσόλυμα μετά βαΐων κλάδων αλλά ο Σταυρός στον Γολγοθά.

Με την Σταύρωση του Ιησού ξεκίνησε η κάθοδος στον Άδη για να συντρίψει το κράτος του διαβόλου.Οι ψυχές των νεκρών φωτίστηκαν για πρώτη φορά από το αληθινό φως του Σωτήρα Χριστού στο σκοτεινό βασίλειο του θανάτου και επέστρεψε η ελπίδα.Ο θάνατος δεν έχει εξουσία στον άνθρωπο διότι ο Ιησούς Χριστός Ανέστη.Το μνημείο έμεινε κενό για να μαρτυρεί το θεμέλιο γεγονός που βασίζει την πίστη μας, την Ανάσταση.Από τον τάφο του Χριστού ανέτειλε η αιώνια ζωή για όλους τους ανθρώπους που πλέον προσδοκούν την αιώνια ζωή στη Βασιλεία των Ουρανών.

Τώρα πλέον γνωρίζουμε ότι δεν ζούμε για να εξυπηρετήσουμε την υστεροφημία μας καθώς αυτό δεν ωφελεί σε τίποτα. Τι είναι προτιμότερο ένας ένδοξος τάφος εδώ στη γη ή η μετοχή μας στη χαρά του Κυρίου μας Ιησού Χριστού στη Βασιλεία των Ουρανών; «Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν, θανάτῳ θάνατον πατήσας καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος».

Δημήτριος Τζαφέρης

Θεολόγος-Λαμπαδάριος Ιερού μας Ναού