«Γίνε μια πόρτα στην οποία μπαίνει το καλό.Αν δεν μπορείς, τότε ένα παράθυρο στο οποίο περνάει το φως.Αν δεν μπορείς, τότε ένας τοίχος που στηρίζει τα κεφάλια των κουρασμένων.»

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Το διήμερο 18 και 19 Σεπτεμβρίου 2024 ο Ενοριακός μας Ναός διοργανώνει προσκύνημα στην Ιερά Νήσο Τήνο και στην Άνδρο στα δυο αυτά  όμορφα και ευλογημένα κυκλαδονήσια τα οποία είναι φορτωμένα με φυσικές αλλά κυρίως Πνευματικές ομορφιές.Στην μεν Τήνο η Παναγία μας η Μεγαλόχαρη σκέπει όχι μόνο το νησί αλλά και το Αιγαίο και ολόκληρη την Ελλάδα και στην Άνδρο λόγοι ιδιαίτεροι μας προσελκύουν αφού εκεί και στην Ι.Μονή του Αγίου Νικολάου εκτός από την Χαριτόβρυτη Εικόνα της Μυροβλύτισσσας φυλάσσεται και η Τιμία Κάρα του Οσιομάρτυρος  Άγιου μας Νικολάου του Νέου του Αιματοβλύτου. Το πρόγραμμα της διήμερης Προσκυνηματικής εξορμήσεως είναι το εξής.

ΤΕΤΑΡΤΗ  18  ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2024,  ΩΡΑ  5.00 π.μ

Συγκέντρωση στον προαύλιο χώρο του Ναού μας και αναχώρηση για το λιμάνι της Ραφήνας. Στις 7.30 π.μ  απόπλους για την Ιερά Νήσο Τήνο όπου κατά τις 11.00 π.μ θα αφιχθούμε και αμέσως θα μεταβούμε στον Πανίερο Ναό της Ευαγγελίστριας και θα προσκυνήσουμε το θαυματουργό Εικόνισμα της Μεγαλόχαρης και θα τελεσθή Παράκληση.

Αφού προσκυνήσουμε και στον υπόγειο ναό της Ευρέσεως της Αγίας Εικόνας προαιρετικά όσοι θέλουμε θα μεταβούμε στην Ιερά Μονή Κεχροβουνίου όπου θα προσκυνήσουμε την Αγία Κάρα της Οσίας Πελαγίας η οποία είδε τρείς φορές την Θεοτόκο με σκοπό της εκκίνηση των ανασκαφών για την εύρεση της Αγίας Εικόνος Της († 30 Ιανουαρίου 1823). Θα έχουμε ελεύθερο χρόνο για καφέ, ψώνια και φαγητό  μέχρι της 2.15 μ.μ,ώρα κατά την οποία θα αναχωρήσουμε από το λιμάνι της Τήνου για την Άνδρο.

Μετά από ένα δίωρο ταξίδι θα φθάσουμε στην Άνδρο όπου αμέσως θα μεταβούμε στο κοσμοπολίτικο, ηλιόλουστο και πανέμορφο Μπατσί όπου θα τακτοποιηθούμε στο Ξενοδοχείο .Ο χρόνος θα είναι ελεύθερος για μπάνιο, βόλτα, καφεδάκι, παγωτό και δείπνο. Διανυκτέρευση στο Ξενοδοχείο.

ΠΕΜΠΤΗ  19 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2024, ΩΡΑ 7.30 π.μ

Αναχώρηση από το Ξενοδοχείο με τα πράγματα μας. Μετάβαση στην Ιερά Μονή Αγίου Νικολάου «Εις Τας Ωρας» όπου θα μετάσχουμε στην Θεία Λειτουργία στο Καθολικό και θα προσκυνήσουμε την Θαυματουργό Εικόνα της Μυροβλύτισσας  την Τιμία Κάρα του Οσιομάρτυρα και αγαπημένου μας Αγίου Νικολάου του Νέου και πλήθος ιερών λειψάνων που φυλάσσονται  και θα ακούσουμε τον Πατρικό λόγο του Σεβαστού μας Καθηγουμένου Γέροντος Δωροθέου.

Μετά το πρωινό στους χώρους της Μονής θα μεταβούμε στην Ι.Μονή Αγίας Μαρίνης όπου θα προσκυνήσουμε την Μεγαλομάρτυρα του Χριστού μας. Προς το μεσημέρι θα βρεθούμε στην  Χώρα της Άνδρου για γνωριμία μαζί της ,για περίπατο και για φαγητό. Προσκύνημα στον Ιερό Ναό της Θεοσκέπαστης και στο μνημείο του αφανούς Ναύτη.

Το απόγευμα αφού πάρουμε τον καφέ μας στο Γαύριο όπου το λιμάνι της  Άνδρου στις 4.00 μ.μ θα επιβιβαστούμε στο πλοίο και θα επιστρέψουμε στην Ραφήνα. Απο εκεί με μία στάση στην Ι.Μονή Αγίου Εφραίμ στην Νέα Μάκρη θα αναχωρήσουμε για την Θήβα.

Τιμή συμμετοχής κατ άτομο:135€

Συμπεριλαμβάνονται:

●Η μετάβαση μας από Θήβα προς Ραφήνα και από Ραφήνα προς Θήβα.

●Τα ακτοπλοϊκά εισητήρια από Ραφήνα προς Τήνο από Τήνο προς Άνδρο και από Άνδρο προς Ραφήνα.

●Οι μετακινήσεις μας στο νησί της Άνδρου με κλιματιζόμενο Λεωφορείο.

●Η διανυκτερευση μας στο παραλιακό Ξενοδοχείο.

Με την δήλωση συμμετοχής προκαταβάλονται 50€.

Εκ του Ι.Ν