Είπε γέρων: « Προσπάθησε να μην σκορπίσεις αγκάθια στο δρόμο. Ίσως χρειαστεί να επιστρέψεις χωρίς παπούτσια!»

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Αξιωθηκαμε και φέτος να προσκυνήσουμε στο Άγιον Όρος τα ιερά Σκηνώματα της Πίστεως μας και να λάβουμε την ευχή και την Ευλογία της Παναγίας μας και των Αγιορειτών Πατέρων από την Δευτέρα 2 έως την Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου 2024.Με επίκεντρο την Ιερά Σκήτη της Αγίας Άννης αλλά και την Νέα Σκήτη επισκέφθηκαμε πολλά Κελλιά και την Ιερά Μονή Αγίου Παυλου όπου συναντήσαμε γνωστούς πια και αγαπημένους Πατέρες οι οποίοι μας υποδέχθηκαν και μας φιλοξένησαν με αγάπη.

Στην Σκήτη της Αγίας Άννης επισκέφθηκαμε εκτός από το Κυριακό τα Κελλιά Τιμίου Προδρόμου,Εισοδίων,Αγ.Γεωργίου (Καρτσωναιων) όπου ο συντοπίτης μας π.Γερασιμος απλόχερα έδειξε την χαρά του για την παρουσία μας όπως και του π.Αναστασίου από το Μελισσοχώρι, Αγ.Παντων (Βολιώτες) και Αγ.Αποστολων.Επίσης βρεθήκαμε στην Σκήτη της Μικράς Αγίας Άννης, στους Δανιηλαιους και στα Κατουνάκια.
Στην Ν.Σκήτη προσκυνήσαμε εκτός από το Κυριακό στα Κελλιά Αγ.Γεωργιου και Αγ.Αναργυρων του Γέροντος Δαμασκηνού οπου φιλοξενηθηκαμε και υλικά και πνευματικά από την εκλεκτή Συνοδεία του.Την πρώτη ημέρα είχαμε την ιδιαίτερη ευλογία να συνοδεύσουμε το Λείψανο της Αγίας Άννης από τον αρσανά στο πλοίο όπου επέβεναν ο αδελφός π.Μαξιμος από την Στυλίδα Φθιώτιδος με μέλη της Ενορίας του.Επι του πλοίου τελέσθηκε Αγιασμός από τον Δικαίο της Σκήτης Γέροντα Ταράσιο και έγινε προσκύνηση του Ι.Λειψανου.Την συντροφιά μας αποτελούσαν οι Δημήτριος,Ευάγγελος,Παναγιώτης,Μάριος,Νικόλαος,Ευθυμιος-Ραφαηλ,Ευάγγελος ,Χαραλαμπος-Ανδρεας και Σεραφείμ.
Κατά την ημέρα της αναχώρησης μας στο ταξίδι της επιστροφης δύο ευλογημένες συγκυρίες μας έδωσαν χαρά και πνευματική ευφορία .Η πρώτη ήταν η μεταφορά της Θαυματουργού Εικόνος της Παναγίας της Γοργουπηκουου από την Ι.Μ Δοχειαρίου στον Σοχο Θεσσαλονίκης και η δεύτερη η συνάντηση μας με τον αιδεσιμολ.π.Ευαγγελο Παπανικολάου ιατρο-Ιεραποστολο του οποίου λάβαμε την ευχή!!Ήταν μια εβδομάδα πνευματικού ανεφοδιασμού!!