Δεν σου ζητάνε πολλά. Το μόνο που θέλουν από σένα είναι να μισείς τα πράγματα που αγαπάς και να αγαπάς τα πράγματα που απεχθάνεσαι. Μπορίς Πάστερνακ

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Το παραδοσιακό πια προσκύνημα στην  Μεγαλόχαρη της Τήνου πραγματοποιήσαμε σε συνδιασμό με το επίσης Κυκλαδίτικο νησί της Άνδρου το διήμερο 18 και 19 Σεπτεμβρίου 2024.Αφου φτάσαμε στην Τήνο το μεσημέρι της Τετάρτης 18 του μηνός προσκυνήσαμε το  Σεπτο Εικονοσμα της Ευαγγελίστριας και μετείχαμε με κατάνυξη στον Παρακλητικό κανόνα.

Αργοτερα αποπλεύσαμε για την Άνδρο όπου τακτοποιήθηκαμε στο ξενοδοχείο στο όμορφο Μπατσί.Νωρις το πρωί της άλλης ημέρας φθάσαμε στην Ι.Μ Αγίου Νικολάου όπου τελέσθηκε η Θεία Λειτουργία και προσκυνήσαμε εκτός από το Τίμιο Ξύλο την Τιμία Κάρα του Οσιομάρτυρος Αγίου Νικολάου του Νέου και με πολύ σεβασμό ακούσαμε τους λόγους πνευματικής οικοδομής που μας προσκόμισε ο Σεπτός Καθηγούμενος,σεβαστός και Αγαπητός μας Γέροντας Δωροθεος ο οποίος συνεχάρη τους 55 προσκυνητές για την ησυχία,την τάξη και την ευλάβεια τους κατά την ωρα της λατρείας και τους παρότρυνε να αγαπούν τον Θεό και τους Αγίους Του και να υπομένουν τους πειρασμούς και τις δυσκολίες.
Μετά την Θ.Λειτουργια προσκυνήσαμε στην Ι.Μ Αγίας Μαρίνης Άνδρου και λίγο αργότερα στον Ι .Ν Παναγίας Θεοσκέπαστης στην Χώρα της Άνδρου όπου γευματισαμε και το απόγευμα μετά τον καφέ μας στο Γαύριο αποπλεύσαμε για την Ραφήνα.
Η στάση στην Ι .Μονή Αγίου Εφραίμ στην Ν.Μακρη ολοκλήρωσε το διήμερο Προσκύνημα μας το οποίο γέμισε τις πνευματικές μας μπαταρίες και μας χαροποιησε πολύ χαρίζοντας μας όμορφες πνευματικές εμπειρίες!!