Είπε γέρων: « Προσπάθησε να μην σκορπίσεις αγκάθια στο δρόμο. Ίσως χρειαστεί να επιστρέψεις χωρίς παπούτσια!»

Η Εκκλησία είναι η παράταση της παρουσίας του Χριστού στην γη. Σ’ αυτήν συμβαίνουν τα ίδια γεγονότα που συνέβαιναν όταν ο Κύριος εβάδιζε πάνω στο φλούδι της γης.

Γίνονται ιάσεις, αναστάσεις νεκρωμένων ψυχών, θαύματα. Η λαλιά Του, γλυκύτερη από ό,τι έχει ποτέ ακουστεί επί γης, ακούγεται σε κάθε ανάγνωση του Ευαγγελίου. Πεσμένοι άνθρωποι ανορθώνονται, τυφλοί μπορούν τώρα να δουν, αυτοί με τις ραγισμένες καρδιές βρίσκουν σ’ Αυτόν έναν λόγο να ζουν αυτήν την ζωή.

«Κύριε, καταφυγή εγενήθης ημίν εν γενεά και γενεά» (Ψαλμ. 89:1). «Εγώ είπα· Κύριε, ελέησόν με· ίασαι την ψυχήν μου, ότι ήμαρτόν Σοι» (Ψαλμ. 40:45).

Αρχιμ. Δωροθέου, ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ.

Ιερό Ησυχαστήριο «Άγιος Γεώργιος», Αύρα Καλαμπάκας 2018

Πηγή: synaxipalaiochoriou.blogspot.com