Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Συμβαίνει  πολλές φορές να νιώθουμε τον χρόνο να κυλά ασταμάτητα και να αναρωτιόμαστε για το νόημα του και τον ρόλο μας μέσα σε αυτόν. Δυσκολίες κάθε λογής που συναντάμε στην  ζωή μας προκαλούν απογοήτευση και ζούμε έντονα την αμφισβήτηση και ένα διαρκή προβληματισμό για την επόμενη ημέρα. Οι ανθρώπινες σχέσεις επίσης αλλοτριωμένες εξαιτίας παθών και συνεχούς ενασχόλησης στον βιοποριστικό στίβο της καθημερινότητας που δυστυχώς τον διακρίνει η ιδιοτέλεια, το συμφέρον και κάθε λογής κακία που έχει βαθειά εισχωρήσει στην ψυχή μας. Έτσι έρχεται κάποια στιγμή που αναζητούμε διέξοδο ώστε να μπορούμε να ανασάνουμε όπως ένας άνθρωπος που βρισκόμενος εντός αποπνικτικής ατμόσφαιρας αναζητά οξυγόνο.

Ο χριστιανός που έχει εμβαθύνει στην χριστιανική διδασκαλία και έχει μυηθεί στην λατρεία του θεού με την συνεχή παρουσία του προσευχόμενος εντός των Ιερών Ναών βρίσκει τις απαραίτητες αναπνοές διότι, αφενός ο λόγος του Θεού αναζωογονεί τις ψυχές αφού ως πρόταση ζωής προκρίνει την μίμηση του Χριστού, την καρτερία κ υπομονή των Αγίων σε κάθε δύσκολη περίσταση, προβάλλοντάς τους στον εορταστικό-λατρευτικό κύκλο της Εκκλησίας, αφετέρου δίνεται η δυνατότητα εντός της Μυσταγωγίας της Θείας Ευχαριστίας να κοινωνήσουμε του Δεσποτικού Σώματος και Αίματος του Χριστού, προσδοκώντας ανάσταση νεκρών και αιώνια ζωή όπως ομολογούμε στο Σύμβολο της Πίστεως.

Οι χριστιανοί δεν ζουν μόνοι τους διότι είναι μέλη μιας λατρευτικής κοινότητας είτε σε ενορίες όσοι ζούμε στον κόσμο είτε σε Ιερές Μονές οι μοναχοί. Αυτό που χαρακτηρίζει την κάθε λατρευτική κοινότητα είναι εορταστική της αναφορά που είναι αφιερωμένη είτε σε κάποια Δεσποτική η Θεομητορική εορτή είτε σε μνήμη κάποιου Αγίου.

Η ενορία μας σεμνύνεται με την μνήμη του Αγίου Οσιομάρτυρος Νικολάου Του Νέου όπου στην συνοικία του Ταχίου εντός της πόλεως των Θηβών βρίσκεται ανεγηγερμένος Ιερός Ναός επ’ ονόματι Του. Ιδιαίτερα φέτος έχουμε την ευλογημένη συγκυρία να συμπέσει η μνήμη Του στην Διακαινήσιμο εβδομάδα την Πέμπτη ημέρα η 9η Μάιου , οπότε διπλή χαρά, η Ανάσταση του Χριστού και η μνήμη του Αγίου μας.

Στον διάβα του χρόνου με την αέναη ροή του φέτος έχουμε την ξεχωριστή ευκαιρία να συλλογιστούμε ,να προσευχηθούμε, να χαρούμε, να δοξολογήσουμε, να ευχαριστήσουμε να γιορτάσουμε όλοι μαζί ως ενορία εκμεταλλευόμενοι από την ημερολογιακή αυτή συγκυρία τα σπουδαία διδάγματα αλλά και να μυηθούμε στις δωρεές του Θεού που απλόχερα χαρίζει σε κάθε άνθρωπο για την σωτηρία του.

XΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ

Δημ.Τζαφέρης-Θεολόγος