Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η μεγαλύτερη χαρά για των χριστιανό είναι όταν νιώθει στην ζωή του την παρουσία του Ιησού Χριστού. Αυτή τον ανατροφοδοτεί για την αντιμετώπιση της καθημερινότητάς του στον προσωπικό, οικογενειακό, επαγγελματικό και κοινωνικό στίβο. Εμπόδια, αδιέξοδα , λύπες και στενοχώριες μπορούν να γίνουν πιο υποφερτά στην προοπτική ότι η Θεία Παρουσία είναι παρούσα σε κάθε στιγμή της ζωής μας ,εφ’ όσον κάθε ένας από εμάς συγκατατεθεί ελεύθερα και συνειδητά στην πρόσκληση του Ιησού Χριστού «  Δεῦτε πρός με πάντες οἱ κοπιῶντες καὶ πεφορτισμένοι καγὼ, ἀναπαύσω ὑμᾶς.( ΜΑΤΘ. 11,28) » . Ασφαλής δρόμος για αυτή την πνευματική κατάσταση είναι η ενεργή λειτουργική συμμετοχή με την λατρευτική κοινότητα που είμαστε μέλη, στην προκειμένη περίπτωση αναφερόμαστε στην παρουσία μας στην Ενορία με επίκεντρο τον Ιερό Ναό, τα Ιερά Μυστήρια και κάθε άλλη ενοριακή δραστηριότητα. Η χριστιανική  υπόσταση μας αποκτά νόημα και σκοπό εφόσον λοιπόν έχουμε ενοριακή συνείδηση και συμμετοχή στα πάσης φύσεως Ενοριακά Δρώμενα με επίκεντρο την Θεία Λειτουργία.

Επειδή η προσευχή και η λατρεία είναι η ο κατεξοχήν τρόπος παρουσίας της Θείας Χάριτος στην ζωή μας καθώς όπως μας διδάσκει και ο Αγιος Νικόλαος Καβάσιλας «σημαίνεται δὲ ἡ Ἐκκλησία ἐν τοῖς μυστηρίοις…» Η Ενορία μας για να μας στηρίξει στον πνευματικό μας αγώνα ιδιαίτερα τώρα που ξεκινά η ευλογημένη περίοδος των 40 ημερών νηστεία για την Δεσποτική εορτή των Χριστουγέννων μας δίνει καθημερινές λατρευτικές ευκαιρίες στις οποίες μας προσκαλεί να συμμετέχουμε. Αξίζει νομίζω να αναφέρουμε ότι τελούνται καθημερινώς και ανελλιπέστατα όλες οι Ιερές Ακολουθίες του Νυχθημέρου( Εσπερινός , Απόδειπνο, Μεσονυκτικό, Όρθρος , Ωρες,) με κορύφωση του Μυστηρίου της Θείας Λειτουργίας ιδιαίτερα τώρα που ο χριστιανός ξεκινά την περίοδο της νηστείας για την Μεγάλη Δεσποτική Εορτή που αναφέραμε. Η Ενοριακή Καμπάνα ως σάλπιγγα εξ ουρανού μας καλεί στον Ιερό Ναό σε αυτή την λειτουργική πανδαισία υπό το  κατανυκτικό και ιλαρό φως των κεριών και των κανδηλιών και της ευωδίας του θυμιάματος να ανοίξουμε τις πύλες της καρδιάς μας στον Σωτήρα Χριστό. Όλοι μαζί οι ενορίτες του Αγίου Νικολάου του Νέου ας προσπαθήσουμε να οδηγήσουμε τα βήματά μας και τις ζωές μας σε αυτό το Θείο Προσκλητήριο της Ενορίας μας για την εν Χριστώ Κοινωνία  και τον αγιασμό μας.

Η μετάνοια , η προσευχή και η νηστεία σε πλαίσια Ενοριακά και Ευχαριστιακά έχουν ευλογία από τον Θεό και είναι ο πλέον ασφαλής δρόμος σύμφωνά με την Αγία Γραφή και την Ιερά Παράδοση της Εκκλησίας μας. Ο λατρευτικός δρόμος είναι αυτός που μας οδηγεί κατευθείαν στο να νιώσουμε την αληθινή χαρά της παρουσίας του Θεού στην ζωή μας. Ας ευχηθούμε καλό στάδιο για τον αγώνα της νηστείας των Χριστουγέννων και ας γίνει η ύπαρξη μας η φάτνη που θα υποδεχτεί τον Ιησού Χριστό παντοτινά στην ζωή μας.

Δημήτριος Τζαφέρης

Θεολόγος-Λαμπαδάριος Ι.Ναού