Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα
     -Ποιο νομίζεις ότι είναι το πιο βασικό στη ζωή, που σε κάνει χαρούμενο, πάτερ;
      - Μια καλή δουλειά, για να έχεις να ζήσεις. Νόημα ζωής όταν ξυπνάς το πρωί. Κάτι να σε εμπνέει κι ας είναι κι ένα μικρό μελίσσι ή μια κληματαριά που θα σου δώσει λίγο μέλι και κρασί. Δημιουργικότητα, να μη νιώθεις άχρηστος. Και μια καλή σχέση. Είτε συζυγική είτε φιλική. Για να νιώθεις το μεγαλείο της
κοινωνίας των προσώπων, της αγάπης, της συνύπαρξης. Να παίρνεις και να δίνεις.
       -Κι ο Θεός; Πού είναι ο Θεός ; Απουσιάζει απ’ τη λίστα σας;
       - Μα ο Θεός είναι σε όλα αυτά! Δεν Τον βλέπεις; Αν δεν Τον βλέπεις φίλε μου σ’ αυτά, τότε δεν πρόκειται να Τον δεις πουθενά. Εν Αυτώ ζώμεν και κινούμεθα και εσμέν. Ο Χριστός ο ίδιος άλλωστε, τη νύχτα του Μυστικού του Τραπεζιού, ζήτησε να Τον βλέπουμε, οι μαθητές Του όλοι, μέσα σε μια Κούπα κρασί. Το ξέχασες;!  Ο Θεός είναι μέσα στη ζωή, κι όχι κάπου στον Άρη. (Δηλαδή, είναι κι εκεί, μα εμείς είμαστε μόνο εδώ!)
π. Ανδρέας Κονάνος