Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα
    Πάντως η μεγαλύτερη μοναξιά είναι με τους πολλούς. Ιδιαιτέρως δε όταν δε σε καταλαβαίνουν αλλά σε κρίνουν. Λες και ξέρουν την ζωή σου ή σε ρώτησαν τι εννοείς και τι πιστεύεις; Στην Ελλάδα δεν θα αλλάξει τίποτε γιατί απλά έχουμε μια βαθιά κουλτούρα ημιμάθειας και ξερολισμού.
     Κανείς δεν ρωτάει γιατί τα ξέρει όλα. Κανείς δεν θέτει ερωτήσεις γιατί αισθάνεται ότι έχει απαντήσεις. Όλοι είναι για όλα. Καμία θεολογία χαρισμάτων και διακρίσεως. Δεν παν να λέει το Ευαγγέλιο, "μὴ πάντες ἀπόστολοι; μὴ πάντες προφῆται; μὴ πάντες διδάσκαλοι; ....."
     Και έτσι τον Θεό δεν το γνωρίζεις, γιατί για να βρεις τον Θεό πρέπει να χάσεις όλα εκείνα που πίστεψες γι αυτόν... «ἀκατάληπτόν ἐστι καί τοῦτο μόνον καταληπτόν, ἡ ἀκαταληψία αὐτοῦ».

π. Χαράλαμπος Παπαδόπουλος