Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα
     Αυτή την  εορτή της Υπαπαντής του Κυρίου, την βλέπω πολύ πολύ ερωτική. Μια απίστευτη σκηνή αγάπης και προσμονής. Ένας Γέροντας περιμένει χρόνια να κρατήσει στα χέρια του την πληρότητα της ζωής. Και όταν την συναντάει στα μάτια ενός παιδιού, λέει με ερωτική παραφορά, «ναι, τώρα μπορώ να πεθάνω…»

Φοβερό!!Μου θύμισε μια πληγωμένη κοπέλα που όταν για πρώτη φορά έζησε την αγάπη στην αναστάσιμη διάσταση της, μου είπε "πάτερ, έζησα.. τώρα μπορώ να πεθάνω ακόμη και αύριο". Να αυτό κράτησα εγώ σήμερα απο την γιορτή.

Να κοιτάς τον έρωτα σου, να κρατάς την αγάπη σου αγκαλιά, ο Θεός να σαρκώνεται σε κάθε κύτταρο σου, και να πεθαίνεις δίχως φόβο, γιατί συνάντησες αυτό που μια ζωή περίμενες....

π. Χ.Π