Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Έχει τόσες Ακολουθίες η Εκκλησία.Τόσες λατρευτικές ευκαιρίες. Τόσα ουράνια λόγια. Τόσα υπέροχα και μοναδικά. Που περισσεύουν.

Η Εκκλησούλα είναι η βρύση του Θεού,η οποία τρέχει κι όταν κανείς δεν πίνει. Τρέχει και τρέχει και τρέχει. Κι ευλογεί την κτίση, με τις Ακολουθίες της και με τη Θεία Χάρη. Ευλογεί τις ψυχές μας.Κι αυτή η Χάρις ,από τους ναούς εξακτινώνεται  και πάει παντού.

Και βρίσκει όλους τους ανθρώπους.  Όλους τους πονεμένους. Όλους τους μοναχικούς. Όλους τους φυλακισμένους. Όλους τους αρρώστους. Όλους τους δυσκολεμένους. Κι όλους, όλους τους ανθρώπους.Δικαίους και αδίκους. Πονηρούς και αγαθούς. Και τι κάνει εκεί; Διαχέεται. Φτάνει παντού. Έως εσχάτου της γής.

π.Ανανίας Κουστένης