Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Δέσποτα Χριστέ, Εσύ που καταδέχθηκες για χάρη μας να προσφέρεις το Τίμιο Αίμα Σου, πάνω στο Ξύλο του Σταυρού, Εσύ που με αυτόν τον τρόπο απέδειξες ότι η αγάπη Σου για το ανθρώπινο γένος είναι απέραντη, Εσύ που ενώ οι βασανιστές Σου σε κάρφωναν και σε πονούσαν κανένα παράπονο και κανένα <<γιατί…>> δεν πρόφεραν τα πικραμένα χείλη Σου, παρά μόνο συνέχεια προσευχόσουν γι΄ αυτούς και τους ευλογούσες.

Εσύ που ενώ κρεμόσουν επάνω στον Σταυρό, μία ανοικτή πληγή, δεχόσουν όλες τις βλασφημίες, τα φτυσίματα, τις ειρωνείες εκείνων που δεν σε πίστεψαν, ακόμη και του ενός Ληστή που νομίζοντας ότι έχει να κάνει με έναν όμοιο του, και εκείνος σε προσέβαλε κ σε υποτίμησε με τα πικρά του λόγια.

Εσύ που δέχθηκες την μετάνοια του άλλου Ληστή και με την υπόσχεση που του έδωσες τον έκανες Πρώτο κάτοικο του Παραδείσου.

Άκουσε Κύριε τις φωνές τις δικές μας που συναχθήκαμε Σήμερα  για να τιμήσουμε το Πάθος Σου, και από το ύψος του Σταυρού χάρισέ μας ένα βλέμμα συμπάθειας ενώ κράτα και για μας ανοικτή την ματωμένη Σου αγκαλιά.

Διόρθωσε Κύριε τις ατέλειες μας, βελτίωσε την συμπεριφορά μας, σκέπασε μας με την χάρη Σου, παράβλεψε τις πτώσεις και τις αδυναμίες μας στην επουράνια βασιλεία Σου. Φύλαξε Κύριε την Ενορία μας, από κάθε κακό, κάνε τους Ενορίτες να έχουν αγάπη, ομόνοια κ σύνδεσμο μεταξύ τους, Ευλόγησε τις ταπεινές μας προσπάθειες για την καλλιέργεια των λογικών προβάτων Σου. Θυμήσου Κύριε τους ασθενείς, τους κατάκοιτους, τους ανήμπορους, τους απελπισμένους, τα ορφανά, τα παιδιά με ειδικές ανάγκες, και όπως τότε όταν περιδιάβαινες τα σοκάκια και τις φτωχογειτονιές για να συναντήσεις τον ανθρώπινο πόνο, έτσι και τώρα το ίδιο κάνε, γιατί δυστυχώς και αν ακόμη πέρασαν πολλά χρόνια ο πόνος μεγάλωσε και η πίκρα μας πνίγει.

Παιδαγώγησε την νεολαία μας, Δείξε στα παιδιά μας τον δρόμο που οδηγεί Σε΄ σένα. Απομάκρυνέ τα από τις κακοτοπιές των ναρκωτικών, της διαφθοράς, της ανηθικότητας και κάνε τα σωστά και υγιή στοιχεία της Κοινωνίας μας. Τα στρατευμένα παιδιά μας που αυτήν την ώρα τιμούν τα όπλα μας και την γαλανόλευκη σημαία μας στα ελληνικά φυλάκια, για να μπορούμε εμείς να ζούμε με σιγουριά και ηρεμία, ευλόγησε και δώστους υπομονή.

Του Πνευματικούς μας ηγέτες, εκείνους που αγωνιούν για το πνευματικό μέλλον τις πατρίδος μας ενίσχυσέ τους να αγωνίζονται με σθένος και σιγουριά για τα ελληνορθόδοξα ιδανικά μας.

Η καρδιά της Ρωμιοσύνης κτυπά για Σένα Κύριε στην Κωνσταντινούπολη, στην Μικρασία, στον Πόντο, στην Θράκη, στην Ομογένεια του εξωτερικού.

Μην επιτρέψεις σε σύγχρονους πολιορκητές να μας ρίξουν τα τείχη, Έμπα Εσύ μπροστά αγαπημένε Ιησού.

Κλείνοντας αυτήν την ταπεινή προσευχή μας Υιέ της Παρθένου, σου δίνουμε την διαβεβαίωση ότι η Θυσία Σου, αποτελεί για μας το πιο συγκλονιστικό γεγονός το οποίο κινεί αυτήν την ώρα τις καρδιές μας και ότι κάθε ημέρα θα σε ευγνωμονούμε για ότι έκανες για μας.

Αξίωσε μας Κύριε να χαρούμε μαζί με τους Αποστόλους Σου και τις Πιστές Σου Μυροφόρες την χαρά την ανεκλάλητη της Τριημέρου Αναστάσεως Σου και κάνε το Φως το ανέσπερο από τον Πανάγιο Τάφο Σου να φωτίζει και να οδηγεί όλους μας κοντά σε Σένα και την Εκκλησία Σου.

Δόξα τη μακροθυμία Σου.