Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η τέλεση του Σαρανταλείτουργου αποτελεί μεγάλη ευλογία. Είναι μια θαυμάσια ευκαιρία για βίωση της μυστηριακής και λατρευτικής ζωής ,για επαφή με τον πλούτο της υμνολογίας και της ακροάσεως των Θείων Γραφών,για συχνότερη θεία κοινωνία και για καλύτερη συγκρότηση της εκκλησιαστικής κοινότητας.

Ο άγιος Ιγνάτιος Ο Θεοφόρος μας λέει: "Σπουδάζετε πυκνότερον συνέρχεσθαι εις ευχαριστίαν Θεού και εις δόξαν. Όταν γαρ πυκνώς επί το αυτό γίνεσθε,καθαιρούνται οι δυνάμεις του σατανά και λύεται ο όλεθρος αυτού" δηλαδή  προσπαθείστε με σπουδή να έρχεσθε όλοι μαζί στην σύναξη της Θείας Ευχαριστίας (Θεία Λειτουργία),για να ευχαριστείτε τον Θεό και να Τον δοξολογείτε.Διότι όταν συχνά έρχεσθε στη Σύναξη της Θείας Ευχαριστίας(Θεία Λειτουργία), συντρίβονται οι δυνάμεις του σατανά και λύεται κάθε ολέθρια ενέργειά του".

Η δύναμη της Θείας Λειτουργίας δεν είναι μαγική,Είναι η δύναμη της αγάπης και της ενότητας εν Χριστώ. Η Θεία Λειτουργία μας μαθαίνει να συγχωρούμε ,να αγαπούμε και να είμαστε ενωμένοι με τον Τριαδικό Θεό και τους Αγίους Αυτού και με όλους τους ανθρώπους.Για αυτό άλλωστε προσφέρουμε τα Δώρα μας στον Θεό ,τον Άρτο και τον Οίνο,προσευχόμενοι υπέρ των ζώντων και των κεκοιμημένων αδελφών μας.

Η μνημόνευση των ονομάτων, των ζώντων και κεκοιμημένων προσώπων(ανάγνωση των "Διπτύχων") είναι έργο πολύ σημαντικό  και ιερό ,που θεσμοθετήθηκε από τους Αγίους Αποστόλους και επιμελείται αδιάλειπτα μέσα στους αιώνες στην Αγιωτάτη Ορθόδοξη εκκλησία μας.