Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Σήμερα η Εκκλησία επιτελεί την μνήμη του αγίου Μεγαλομάρτυρος Θεοδώρου του Στρατηλάτου. Στο μαρτύριο του αγίου Θεοδώρου βλέπομε τήν δύναμη της πίστεως των αγίων του Θεού, το θάρρος και την παρρησία τους μπροστά στους ισχυρούς, την καρτερία και την υπομονή τους, με την οποία υπέφεραν κάθε είδος ατιμώσεως και σωματικού πόνου.

Η πίστη και η υπομονή ήταν θεία δύναμη μέσα τους, μα οι πόνοι και οι αλγηδόνες ήσαν δικές τους όπως ο Ιησούς Χριστός στο Σταυρό, έτσι και οι Άγιοι στο μαρτύριο δεν πάσχουν "κατά δόκησιν". Γι' αυτό και η Εκκλησία ψάλλει "Τας αλγηδόνας των Αγίων σου, ας υπέρ σου έπαθον, δυσωπήθητι, Κύριε...".

Τα βασανιστήρια, οι φρικτοί πόνοι κι ο θάνατος των αγίων είναι το πνευματικό κεφάλαιο και η παρακαταθήκη του κόσμου, η προσευχή και η δέηση, η ζωντανή και ευάρεστη θυσία, που η Εκκλησία κάθε ημέρα προσάγει στο Θεό "εις οσμήν ευωδίας".

Μικρός Συναξαριστής