Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ο βίος των οσίων Ασκητών διδάσκει πως το έργο της θείας χάριτος είναι έργο σε βάθος κι όχι σε πλάτος. Το ανακαινιστικό έργο της Εκκλησίας είναι προσωπικό· δεν είναι άπλωμα στον κόσμο, είναι συμμάζωμα στην ψυχή μας.

Ο όσιος Ιωάννης ο Καλυβίτης, του οποίου η Εκκλησία σήμερα τιμά την μνήμη, "μικρά καλύβη στενούμενος... διεκαρτέρησε προ του πυλώνος" του αρχοντικού του πατέρα του, κακοντυμένος κι άγνωστος. Όποιος μπορεί να στενεύη όλο και περισσότερο τον φυσικό χώρο γύρω του και συγχρόνως να αισθάνεται εντός του όλο και πιο πολύ να απλώνονται οι πνευματικοί ορίζοντες, αυτός βρίσκεται στον δρόμο της σωτηρίας του.

Ο άγιος Παύλος έγραψε το "θλιβόμενοι αλλ' ου στενοχωρούμενοι...". Το άπλωμα, με το πρόσχημα της κοινωνικής αλληλεγγύης, είναι πλάνη της εποχής μας· το συμμάζωμα, με τον πόθο της προσωπικής τελειώσεως, είναι αλήθεια από την πείραν των Αγίων.

Μικρός Συναξαριστής