Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Πόνος καί θλίψη κυριαρχοῦν στήν καρδιά μας, κι’ ἕνα πικρό ἐρώτημα ἀνεβαίνει στά χείλη μας γιά τήν πορεία τῆς Πατρίδας μας. Πῶς καί ποῦ πορευόμαστε; Ὁ μήνας Μάρτιος ζωντανεύει μέσα μας τούς ἀγῶνες καί τίς θυσίες τῶν προ- γόνων μας, τό αἷμα πού ἔχυσαν γιά τήν ἐλευθερία μας, γιά νά ζήσουμε μέ τιμή καί ἀξιοπρέπεια. Ἔδιωξαν τυράννους. Ἔθεσαν θεμέλια γιά νά οἰκοδομηθῆ τό Κράτος καί ἐμπιστεύθηκαν τό μέλλον του στόν Θεό.

Πίστεψαν στήν ἱστορική πορεία τοῦ Ἔθνους μας μέ βασικά χα- ρακτηριστικά του τόν διαχρονικό πολιτι- σμό μας, τή γλῶσσα μας, τήν φιλοσοφία μας, τήν Ὀρθόδοξη πίστη καί Ἐκκλησία μας, πού ἔδωσε νέα πνοή καί συνοχή. Στή γλῶσσα μας ἐγράφηκαν τά κείμενα τῆς Καινῆς Διαθήκης καί τῶν περισσοτέ- ρων Μεγάλων Πατέρων. Ἔγινε ἡ γλῶσσα τῆς Ἐκκλησίας καί ἀπέκτησε παγκοσμιότητα, γι’ αὐτό διδάσκεται καί διαβάζεται σέ ὅλο τόν κόσμο. Δυστυχῶς, στήν ἐποχή μας ἔχει ξεσπά- σει ἕνας πόλεμος. Ἀμφισβητεῖται ἀπό πολλούς ὁ πολιτισμός μας, διαστρέφεται ἡ ἱστορία μας καί ἡ γλῶσσα μας φτωχαίνει. Ὅσο γιά τήν Ὀρθόδοξη πίστη μας, αὐτή πολεμεῖται μέ μανία γιά νά μήν ἐπηρεάζει τόν λαό. Γιατί ἡ Ἐκκλησία ἑνώνει ὅλους καί ἀγκαλιάζει ὅλους, ἀκόμα καί αὐτούς πού τήν πολεμοῦν. Καί αὐτό δέν βολεύει τούς ἐχθρούς της. «Ἐχθροί τῆς Ἑλλάδος εἶναι οἱ ἴδιοι οἱ Ἕλληνες» λένε πολλοί. Γιατί εὔκολα παρασυρόμαστε, κομματιαζόμαστε καί ἀντιμαχόμαστε. Πολιτικές ἰδεοληψίες καί κοινωνικές ἀντιπαλότητες κλονίζουν τά θεμέλια τῆς συνοχῆς καί ὁδηγοῦν σέ συγκρούσεις. Διχάζουν τόν λαό καί τον πληγώνουν, τόν ἀπογοητεύουν.

Οἱ νέοι μας φεύγουν γιά νά καταξιωθοῦν σέ ξένες χῶρες, πού τούς παρέχουν τίς δυ- νατότητες νά δημιουργήσουν. Καί ὅσοι μένουν ζοῦν τήν ἀδιαφορία καί τή μιζέ- ρια. Ξένα ἤθη καί ἔθιμα εἰσβάλλουν καί γίνονται ἀποδεκτά, ἰδιαίτερα ἀπό τούς νέους μας, πού παρασύρονται εὔκολα στόν μηδενισμό καί στήν ἐπήρεια τῶν οὐσιῶν. Μέγαλο πρόβλημα ἔχει δημιουργηθῆ μέ τήν εἰσβολή τῶν προσφύγων διαφό- ρων ἀνατολικῶν λαῶν, μέ ξένες συνήθειες καί νοοτροπίες.᾽Εγκαθίστανται καί ζοῦν χωρίς ἔλεγχο καί σχεδιασμό, καί ἀλλοιώνεται ἡ σύνθεση τοῦ πληθυσμοῦ. Ἡ Πολιτική ἡγεσία τοῦ τόπου μας ἀπουσιάζει καί «τυρβάζει περί πολλά»...

Ὅλα αὐτά δημιουργοῦν πολλές καί σοβαρές ἀνησυχίες καί προβληματισμούς. Εἴμαστε ὅλοι ὑπεύθυνοι γιά τήν πορεία τῆς Πατρίδα μας. Ἡ ἀνησυχία νά γίνει ἀναζήτηση καί ἡ εὐθύνη θυσία. Ὅλοι μας μποροῦμε. Τό βάρος πέφτει στήν πνευματική ἡγεσία τοῦ τόπου μας. Χρειάζονται ὑπεύθυνες καί σοβαρές ἐνέργειες πού θά ἀναζητήσουν ἀνθρώπους μέ σοβαρότητα καί δυναμισμό, ἐμπνευσμένους ἀπό τίς πνευματικές ρίζες καί ἱκανούς νά ὁδηγήσουν τή Χώρα μας στή δημιουργική πορεία πού τῆς ἀξίζει. Τό χρωστᾶμε στίς γενιές πού ἔρχονται, καί στήν Πατρίδα μας.

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ