Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Τόσο οι Πράξεις των Αποστόλων όσο και η Επιστολές του Αποστόλου Παύλου στη Καινή Διαθήκη, αποτελούν μαρτυρία του έργου της Εκκλησίας στον ιστορικό χρόνο και χώρο ως φανέρωση της Αγίας Τριάδος στον κόσμο. Διαχρονικά η ανθρώπινη διανόηση παράγει έργα θαυμαστά πολιτισμού για τα οποία πράγματι αξίζουν μνείας και διδαχής. Επίσης στην ανθρώπινη ιστορία υπάρχουν τόσο λαμπρές όσο και μαύρες σελίδες με πρόσωπα και γεγονότα που σημάδεψαν τη μοίρα μας.

Η Εκκλησία όμως μπορεί να ομολογεί με αυτοπεποίθηση και παρρησία το σωτηριολογικό έργο της και αυτό διότι ο Ιησούς Χριστός ως Σταυρωθείς και Αναστάς εκ νεκρών φανέρωσε τόσο την αληθινή θεότητα, δηλαδή την Αγία Τριάδα, όσο και την Εκκλησία ως κοινωνία των ανθρώπων με τον Θεό. Σε αυτό το ιερό έργο εντοπίζεται η συμβολή των Αποστόλων και για αυτό τον λόγο υπέμειναν διωγμούς, κακουχίες αλλά και θάνατο.

Σήμερα η γιορτή των Κορυφαίων Αποστόλων υπενθυμίζει σε όλους όσους φέρουν το όνομα του Ιησού Χριστού στο βάπτισμα τους την ιερή παράδοση της σωτηρίας μας απο την αμαρτία στο όνομα της Αγίας Τριάδος.Το αποστολικό φρόνημα αποτελεί υπόδειγμα θεολογικού έργου, ομολογίας, μαρτυρίας και θυσίας για το έργο της Εκκλησίας.

Δημ.Τζαφέρης

Θεολόγος-Λαμπαδάριος Ι.Ναού