Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Σήμερα η Εκκλησία γιορτάζει την μνήμη της οσίας Ολυμπιάδος. Η οσία Ολυμπιάς, αμέσως μετά το γάμο της έμεινε χήρα κι αφιέρωσεν έπειτα όλη της τη ζωή και την περιουσία στην υπηρεσία των πτωχών.

Η Εκκλησία την ετίμησε με το αξίωμα τότε της "διακονίσσης", για να υπηρετεί επίσημα και υπεύθυνα στο φιλανθρωπικό της έργο. Έγινε το δεξί χέρι του αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου στην διοργάνωση του της διακονίας των πτωχών.

Σε δέκα επτά επιστολές, που της έστειλεν ο άγιος Χρυσόστομος από την εξορία, βλέπομε τις αρετές, την αγιότητα και την αφοσίωση της οσίας αυτής γυναικός.

Οι εχθροί του αγίου Χρυσοστόμου την εδίωξαν και αυτήν κι απέθανε στην εξορία, "πλήρης αγαθών έργων και ελεημοσυνών". Η ζωή της οσίας Ολυμπιάδος διδάσκει όλες τις χριστιανές χήρες πώς να τιμήσουν την χηρεία τους, δίνοντας νόημα και περιεχόμενο στη ζωή τους, με την άσκηση της φιλανθρωπίας.

Μικρός Συναξαριστής