Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η εθνική συνείδηση ( σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να συγχέεται με τον εθνικισμό, ο οποίος είναι έγκλημα κατά της ανθρωπότητας ) διακρίνει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ενός λαού ως στοιχεία ταυτότητας που προσδίδουν υπόσταση έναντι άλλων λαών. Αυτονόητο είναι ότι αυτή η διάκριση δεν σημαίνει υπεροχή αλλά επισημαίνει την ταυτοπροσωπία.
Η δράση του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού εστιάζει στην αφύπνιση εθνικής συνείδησης για τους Ρωμιούς υπηκόους της Οθωμανικής αυτοκρατορίας, οι οποίοι αντιμετωπίζονταν ως πολίτες δεύτερης κατηγορίας, με τον κεφαλικό φόρο, με το παιδομάζωμα,  με τον φόβο του θανάτου στην ομολογία της χριστιανικής πίστης. Το αίμα των αγίων νεομαρτύρων είναι η απόδειξη της βαρβαρότητας που υπέστησαν οι πρόγονοι μας σε αυτή την φάση της ιστορίας μας. Επίσης αξίζει να τονιστεί ότι στην ελληνική επαρχία οι πρόγονοι μας μαστίζονταν από αναλφαβητισμό, θρησκοληψία και άγνοια της χριστιανικής πίστης εξαιτίας της στάσης της Οθωμανικής αυτοκρατορίας. Αυτή ήταν η κατάσταση που είχε διαμορφωθεί κατά τον 18 αιώνα που φάνταζε σαν νεκροζώντανος ενταφιασμός του έθνους μας.
Οι αγιοπνευματικοί άνθρωποι ως μέλη της Εκκλησίας δεν αδιαφορούν για τους ανθρώπους που υποφέρουν. Αυτό ακριβώς έπραξε ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός. Τόσο με το ιεραποστολικό έργο του όσο και το ελληνικό παιδευτικό έργο του στα ζητήματα παιδείας, γεφύρωσε την πατροπαράδοτη ελληνορθόδοξη διδασκαλία με τη ζωή των Ελλήνων που ζούσαν σε καθεστώς σκλαβιάς.
Αυτό είναι το εθνικό έργο να γνωρίζει κάποιος τις ρίζες του ώστε να παίρνει δύναμη σαν το δέντρο και να απλώνει τα κλαδιά του σαν δροσερός ίσκιος σε όλους τους ανθρώπους με προορισμό τον ουρανό. Η ζωή του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού  αποτελεί πρότυπο στην ανάληψη των εθνικών και πνευματικών ευθυνών μας. Δεν κατέκρινε κανένα, δεν μοιρολόγησε, δεν αντιμετώπισε παθητικά τη ζωή,  απλά έπραξε τα πάντα θυσιάζοντας τον εαυτό του για τις εθνικές και θρησκευτικές αξίες μέχρι θανάτου.
Αντίδωρο στην αγία μνήμη του είναι η μίμηση της ζωής του απο μέρους μας. Αυτό είναι το ποθούμενο των προφητειών του, το πάρσιμο της Πόλης, όχι με εθνική παλινόρθωση μιας μεγάλης ιδέας, αλλά  πρωτίστως με την ανάσταση του ελληνορθόδοξου χριστιανικού βίου στις ψυχές μας.
Δημ.Τζαφέρης Λαμπαδάρος
Ιερού Ναού μας