Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Γενική διαπίστωση εἶναι ὅτι ὡς κοινωνία περνᾶμε μιά σοβαρή κρίση, πού σάν καρκίνωμα ἐπάνω στό κοινωνικό σῶμα συνεχῶς διογκώνεται καί ἀπειλεῖ τήν ἴδια τή ζωή. Τή διαπίστωση αὐτή δέν κάνουν μόνο οἱ πνευματικοί ἄνθρωποι πού ἐμφοροῦνται ἀπό τά ἰδεώδη τῆς πίστεως ἀλλά καί ἄλλοι πολλοί, κυρίως δέ τόν τελευταῖο καιρό οἱ δημοσιογράφοι, οἱ ὁποῖοι μέ ἀποκαλυπτικά κείμενα ξεσκεπάζουν τή δυσοσμία τῆς ἀρρώστιας καί ἐπισημαίνουν τήν ραγικότητα τῆς πραγματικότητος. Ὁμιλοῦν γιά κατάρρευση πού ὀφείλεται στόν ἀθεράπευτο ἀτομικισμό καί τήν παχυδερμική ἐγωλατρία τοῦ νεοέλληνος. Καθημερινά στίς ἐφημερίδες καταγράφεται ἡ κρίση τήν ὁποία διερχόμαστε ὡς κοινωνία καί ὡς ἔθνος. Ἐκβιασμοί,ληστεῖες, δολοφονίες, τρομοκρατίες. Ζοῦμε μέσα σ´ ἕνα κλίμα ἀνασφάλειας γιά τή ζωή μας καί τήν περιουσία μας.

Ἀνενόχλητοι δροῦν οἱ πάσης φύσεως ἐγκληματίες. Ληστεύουν, σκοτώνουν, βιάζουν καί χάνονται μέσα στό χάος. Κανείς ἀπ᾽ αὐτούς δέν συλλαμβάνεται καί μένει στόν ἀνυπεράσπιστο πολίτη ἡ ἀπόγνωση. Στήν ψυχολογία τοῦ λαοῦ περνᾶ μιά περίεργη νοοτροπία ἀδιαφορίας, ὠχαδελφισμοῦ καί ἐξαθλιώσεως.Ὅλα ἰσοπεδώνονται καί ἁπλουστεύονται χάριν τάχα τῆς ἰσότητας καί τοῦ ἐκδημοκρατισμοῦ. Χυδαιότης καί κοροϊδία, ἀνορεξία γιά ἐργασία καί χρηματισμός, ψευδολογία καί παθολογική ὑπερηφάνια, ἐξαπάτηση καί συναλλαγή, εἶναι τά χαρακτηριστικά ῾῾χαρίσματα᾽᾽ τῶν περισσοτέρων. Ἔχουμε τόσο ἀπορροφηθεῖ ἀπό τό ὅραμα τοῦ εὐδαιμονισμοῦ, ὥστε νά ἀδυνατοῦμε νά κατανοήσουμε ὁρισμένα κρίσημα προβλήματα, τά ὁποῖα ὅσο ἀφήνουμε ἄλυτα τόσο περισσότερο μᾶς περισφίγγουν, μέ κίνδυνο νά μᾶς προκαλέσουν ἀσφυξία. Ὅλοι θά πληρώσουμε τήν κατάρρευση αὐτή. Καί ὅπως δείχνουν τά πράγματα κανείς δέν εἶναι διατεθειμένος νά ὑποβληθεῖ σέ θυσίες. Ἡ ἀναστάτωση πού θά προκληθεῖ εἶναι μοιραία γιά τήν τύχη τῆς πατρίδας μας. Τό ἔχουμε πεῖ κι ἄλλη φορά. Πρέπει νά ἀφυπνησθοῦμε. Θά μᾶς πλακώσουν τά ἐρείπια μιά μέρα.

Νά ἀφήσουν οἱ πολιτικοί μας τίς ἀντιπαραθέσεις καί τήν καλλιέργεια κλίματος ἐντάσεως. Ὅταν θά ἀναγκασθοῦν νά ἀλλάξουν τακτική ἴσως θά εἶναι πολύ ἀργά. Οἱ πρῶτοι κραδασμοί τοῦ οἰκοδομήματος πού καταρρέει ἀκούγονται. Πρέπει ὅλοι νά προλάβουμε. Νά μή γίνουμε νεκροθάφτες τῆς Ἑλλάδας. Καί τήν τελευταία στιγμή ὑπάρχει ἐλπίδα. Εἶναι ἡ δύναμη ἐκείνη πού σέ δύσκολες περιστάσεις συγκράτησε τό ἔθνος μας, τό ἕνωσε καί τό βοήθησε νά ἀνασυγκροτηθεῖ. Εἶναι ἡ Ὀρθόδοξη Ἐκκλησία μας. Ἀρκεῖ νά ἐνστερνιστοῦμε τίς ἀρχές της μικροί καί μεγάλοι καί νά τήν ἀφήσουν οἱ ἰσχυροί νά διαδραματίσει καί πάλι τό ρόλο της μέσα σ´ αὐτό τό πανδαιμόνιο τῶν πνευματικοκοινωνικῶν ἀνακατατάξεων.

+ Ο ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ