Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Στον αγώνα του ο χριστιανός δεν μένει αβοήθητος όσο και αν ο δαίμονας προσπαθεί να τον αποτρέψει από αυτόν. Αυτήν την αλήθεια μας θυμίζει το Σάββατο της πρώτης εβδομάδας των νηστειών με το θαύμα των κολλύβων δια του οποίου η Εκκλησία θέλει να στηρίξει τον πνευματικό αγώνα των Χριστιανών.

Ο Παραβάτης αυτοκράτορας Ιουλιανός θέλοντας να επαναφέρει την ειδωλολατρία, κατά την πρώτη εβδομάδα της νηστείας των Χριστιανών πρόσταξε στην αγορά να υπάρχουν μονάχα ειδωλόθυτα, τρόφιμα ραντισμένα από τις θυσίες των ειδώλων. Έτσι οι Χριστιανοί θα βρεθούν στην ανάγκη να αγοράσουν και να φάνε αυτά τα τρόφιμα και έτσι θα παραβούν την νηστεία τους.

Ο έπαρχος έκανε πράξη την εντολή του αυτοκράτορα, ο Θεός όμως δεν εγκατέλειψε τους Χριστιανούς. Αντίθετα έστειλε τον Μεγαλομάρτυρα Άγιο Θεόδωρο τον Τήρωνα στον Πατριάρχη Άγιο Ευδόξιο, του φανέρωσε την ασεβή πράξη και του πρότεινε να ενημερώσει τους Χριστιανούς, ώστε να μην αγοράσει κανείς τρόφιμα από την αγορά. Γεμάτος απορία ο Πατριάρχης ρωτά τον Άγιο << Τι θα φάνε τόσοι άνθρωποι;>> Κι ο Άγιος απαντά << Είμαι ο μάρτυς του Θεού Θεόδωρος ο Τήρων . Με έστειλε ο Κύριος για να σας διαφυλάξω>>. Να φάνε κόλλυβα, και του εξηγεί ότι στην πατρίδα του, στα Ευχάϊτα  του Πόντου, τα κόλλυβα ονομάζουν το βρασμένο στάρι.

Οι ευσεβείς Χριστιανοί που έζησαν το θαύμα της προστασίας στου Αγίου, μόλις τελείωσε η Καθαρή εβδομάδα και ήρθε το Σάββατο, για να εκφράσουν την ευγνωμοσύνη τους προς τον ευεργέτη, έφτιαξαν κόλλυβα στην μνήμη του Αγίου Θεοδώρου του Τήρωνος. Έτσι καθιερώθηκε την ημέρα αυτή να γιορτάζουμε κάθε χρόνο την ανάμνηση αυτού του θαύματος βράζοντας κόλλυβα. Τα κόλλυβα που φτιάχνουμε στην μνήμη του Μεγαλομάρτυρα Αγίου Θεοδώρου διατρανώνουν την αλήθεια  ότι ο Θεός δια των Αγίων του προστατεύει κι ενισχύει τον αγώνα των Χριστιανών.

Πηγή: Μορφές από το Συναξάρι.