Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η Θεοτόκος ως Μητέρα του Ιησού, σαράντα ημέρες μετά τη γέννηση, προσφέρει θυσία (ζεύγος περιστεριών) και ο δίκαιος Συμεών υποδέχεται τον Θεό στα χέρια του. Είναι μια από τις πολλές πράξεις που ενώ δεν χρειάζονταν να γίνουν στον Ιησού, εντούτοις καταδέχεται όλα τα ανθρώπινα, όπως όριζε ο νόμος.

Ήταν τέλειος άνθρωπος και τέλειος Θεός. Ως άνθρωπος έπρεπε να βαδίσει όλα τα σκαλοπάτια του ανθρωπίνου νόμου. Συνεπώς και της ορισμένης θυσίας των 40 ημερών. Ο Θεός έλαβε από εμάς ό,τι δεν είχε. Την ανθρώπινη σάρκα.Μας έδωσε, ο,τι δεν είχαμε. Την Θέωση! Με την υποσημείωση ότι εμείς μετά απ'όλα αυτά, Του "προσφέραμε" Σταυρό και Εκείνος μας χάρισε Παράδεισο.

π.Σπ.Σ.