Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Το Τριώδιο είναι το λειτουργικό βιβλίο της Εκκλησίας, που περιλαμβάνει τις ακολουθίες από την Κυριακή του Τελώνου και Φαρισαίου εως το Μ. Σάββατο."Ουκ ειμί ώσπερ οι λοιποί των ανθρώπων, ή ως ούτος ο τελώνης"Αυτά ήταν τα λόγια του Φαρισαίου μπροστά στον Θεό και εν ώρα προσευχής.

Δεν είμαι σαν κι'αυτόν.Το λάθος με αιώνιες διαστάσεις, που όλοι μας, ίσως κάνουμε, είναι να συγκρίνουμε τον εαυτό μας με άλλους. Εάν συγκριθούμε, σίγουρα θα βρούμε κάτι να "καμαρώσουμε". Έτσι και αλλιώς λένε ότι ο κοντός ψάχνει κοντύτερο, για να βγει στη σύγκριση ψηλός.Το ζητούμενο όμως δεν είναι να ξεπεράσουμε τον άθεο ή τον απατεώνα αλλά να ομοιάσουμε στον Άγιο Θεό. Και μπορεί να περάσουμε όλη τη ζωή ψάχνοντας τις ζωές άλλων και να χαθεί η δική μας.

π.Σπ.Ρ.