Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

«Ὡσαννά, εὐλογημένος ὁ ἐρχόμενος ἐν ὀνόματι Κυρίου, ὁ βασιλεὺς τοῦ Ἰσραὴλ» (Ιωάν. 12,13) Ὁ καθαιρέτης τοῦ ἅδου, ὁ νικητὴς τοῦ θανάτου, ὁ ἀρχηγὸς τῆς ζωῆς, ὁ Κύριος ἡμῶν Ἰησοῦς Χριστός, ἀνέστησε τὸν τετραήμερο νεκρό, τὸν Λάζαρο.

Καὶ ὅταν εἰσῆλθε στὰ Ἱεροσόλυμα ἐσείσθη ὅλη ἡ πόλις μὲ τὴν παρουσία Αὐτοῦ τοῦ θαυματουργοῦ καὶ μὲ τὴν εἴδησι αὐτοῦ τοῦ παραδόξου θαύματος!

«Τὶς ἐστὶν οὗτος»; Ποιὸς εἶναι αὐτός; Ἐρωτᾶ ὁ ἕνας τὸν ἄλλο. Καὶ ὅλος ἐκεῖνος ὁ πολυάριθμος λαός, πού ήτο συνηθροισμένος λόγω τῆς ἑορτῆς τοῦ Πάσχα, κινούμενος ἀπὸ θείον νεῦμα. Τον ὑποδέχεται μὲ μίαν ἔνδοξη ὑποδοχή, σὰν Βασιλέα τοῦ Ἰσραήλ.

Ἄλλοι προπορεύονται, ἄλλοι ἀκολουθοῦν, ἄλλοι κόβουν κλαδιά, ἄλλοι σείουν βαΐα φοινίκων, ἄλλοι στρώνουν κάτω στὸ δρόμο τὰ ἐνδύματὰ τούς, ὅλοι μὰ ὅλοι, μὲ τὰ μικρὰ παιδιὰ μαζὶ φωνάζουν «ὡσαννά, εὐλογημένος ὁ ἐρχόμενος ἐν ὀνόματι Κυρίου»! Σώσαι μᾶς σὺ πού εἶσαι εὐλογημένος γιατὶ ἔρχεσαι μὲ τὴν ἰσχὺ καὶ τὸ ὄνομα τοῦ Κυρίου!

Σε αὐτὴ λοιπὸν τὴν σημερινὴ βαϊοφόρο πανήγυρι, ἐγὼ σημειώνω τρία περιστατικά. Πρώτον˙ τὰ ἐνδύματα πού ρίχνονται στὴ γῆ. Δεύτερον˙ τὰ βαΐα τῶν φοινικοδένδρων, πού εἶναι σύμβολα νίκης. Τρίτον˙ τὸν χαροποιὸν ἐκείνον ὕμνο «ὡσαννά, εὐλογημένος ὁ ἐρχόμενος».

✞ Μακαριστός Ἠλίας Μηνιάτης
Ἐπίσκοπος Κερνίκης καί Καλαβρύτων (1669 – 1714)