Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Σήμερα πρώτη Κυριακή μετα το Πάσχα, η Εκκλησία μνημονεύει την ψηλάφηση της πλευράς του Θεού από τον Απ. Θωμά.

Ήταν ο μαθητής που αμφισβήτησε την εμφάνιση του Αναστημένου Ιησού στους υπόλοιπους μαθητές. Από τότε ο Απ. Θωμάς είναι ο Άγιος που  προστατεύει όσους έχουν "ζάλη λογισμών".

Όσους δεν αντέχουν να μην δουν θαύμα.

Όσους θα ήθελαν να δουν εικόνα να δακρύζει.

Όσους θα ήθελαν να τους εμφανιστεί ένας Άγιος.

Όσους θα ήθελαν να βγουν αληθινές οι "προφητείες", που αναμεταδίδονται πρόχειρα και ευκαιριακά.

Όσους θα ήθελαν όλα να τα αποδεικνύουν. Σ' όλους αυτούς ο Απ.Θωμάς απαντά: "Μην ψάχνετε αποδείξεις! Μην βυθίζεστε σε λογισμούς! Μην τρέχετε πίσω από δημοσιεύματα! Η πιο γλυκιά στιγμή, είναι να ομολογήσεις τον Κύριο και Θεό, χωρίς να Τον δείς, γιατί τα μάτια μπορεί να σ'απατήσουν, η πίστη όμως ποτέ !"

π.Σπ.Ρ