Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ξέρετε γιατί επικρατεί φόβος και τρόμος στον κόσμο; Κυρίως διότι όλοι κάθονται μπροστά στις τηλεκολάσεις και δέχονται κάθε είδους διαβολή και τρομοκρατία. Γιατί έχουμε βάλει την λογική μπροστά από την πίστη, ακόμη και εκκλησιαζόμενοι άνθρωποι. Γιατί δεν είμαστε προετοιμασμένοι πνευματικά για τον θάνατο. Γιατί τελικά ο Θεός δοκιμάζει την πίστη μας και μας βρίσκει ελλιπείς.

Περιμένει από εμάς να Του δείξουμε ότι έχουμε εναποθέσει όλες τις ελπίδες σε Αυτόν και να ανοίξουμε τα χέρια μας παρακαλώντας για το έλεός Του. Εσείς τί λέτε, αν ο καθένας μας ενεργούσε έτσι, δεν θα άλλαζε η κατάσταση;

Κλείνουμε τις τηλεκολάσεις. Και με λίγο θυμιάμα, ένα κεράκι και δυό λόγια στο ξεχασμένο εικονοστάσι μας, θα δούμε που θα πάει ο φόβος και ο τρόμος... Στο χέρι μας είναι!

Πατριωτικά & Ορθόδοξα