Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Στο συναξάρι του αγίου Νικολάου αποτυπώνεται ο δυναμισμός του σε κάθε στιγμή της ζωής του. Η αλήθεια αυτή φανερώνεται στις αντίξοες συνθήκες, ιδιαίτερα εκεί όπου όλα φαίνονται «μαύρα» και το ζητούμενο είναι η ελπίδα.
Αυτός ο δυναμισμός του αγίου πηγάζει από τη βαθειά του πίστη στον Τριαδικό Θεό. Μια πίστη που αντανακλά την κενωτική και αυτοθυσιαστική αγάπη προς κάθε δημιούργημα του Θεού και ειδικά προς τους πάσχοντες και τους ανθρώπους του περιθωρίου.
Στις ημέρες μας το παράδειγμα του αγίου Νικολάου, ας μας εμπνέει και ας μας γεμίζει με αίσθημα ελπίδας, αγώνα υπομονής σωματοψυχικής, φρόνημα αλληλεγγύης, διάθεση ενότητας –κοινωνικής και εκκλησιαστικής-, και οπωσδήποτε αίσθηση νίκης απέναντι σε έναν αόρατο εχθρό που οι συνέπειες του είναι ορατές.

Νικόλαος Τσιρεβελος