Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η φετινή χρονιά υπήρξε και συνεχίζει να μοιάζει  αποκαλυπτική, οχι μόνο επειδή όλα αυτά τα σημεία έχουν κάτι απο αποκάλυψη, με επιδημίες, θανάτους, ταλαιπωρία και φόβο, αλλά κυρίως επειδή όσα κρύβαμε προσεκτικά  όλα αυτά τα χρόνια βγήκαν στη φόρα, σαν κουφάρι που βγήκε στην επιφάνεια της θάλασσας. Αποκαλύφθηκε λόγου χάρη η γύμνια των νοσοκομείων αλλά και ο αγώνας των γιατρών και νοσηλευτών να τα κρατήσουν ζωντανά (με ταπεινωμένες ΜΕΘ και ηρωικό προσωπικό). Αποκαλύφθηκε ότι η θέση των μέσων ενημέρωσης σε σχέση με την εκάστοτε εξουσία έχει προ πολλού πάψει να είναι απέναντι και είναι πλέον δίπλα (ανερυθρίαστα κρατιούνται χεράκι-χεράκι). Αποκαλύφθηκε ακόμα  η δύναμη της μειοψηφίας κυρίως στα αρνητικά: κι αν ακόμα οι πολλοί συμμορφώθηκαν σεβόμενοι το συνάνθρωπο, αρκούσε μια μικρή ομάδα ωχαδερφιστών για να ανοίξει το κουτί της Πανδώρας.

Μα πιο πολύ αποκαλύφθηκε αυτό που χρόνια ακούμε ότι συμβαίνει αλλά κανένας μας δεν είχε παραδεχτεί για τον εαυτό του: ότι εδώ και πολύ καιρό –τόσο πολύ που έχει γίνει πια συνήθεια-τα Χριστούγεννα η φάτνη μας είναι άδεια! Μιλάμε για Χριστούγεννα και εννοούμε δέκα μπάλες πάνω σε ένα δέντρο, κάτι φωτάκια σε καράβια, κάτι κεριά σε σχήμα αγγέλου, ένα αστέρι φωτεινό που λάμπει γιορτινό δίνοντας χαρά μόνο στους λάτρεις των ζωδίων, κάτι χιονισμένα χωριουδάκια, κάτι μάγους που βολοδέρνουν αναζητώντας το τίποτα, κάτι αγελάδες, κάτι πρόβατάκια, κάτι γαϊδουράκια που φυσούν και ξεφυσούν για να ζεστάνουν το κενό... ο νεογέννητος Χριστός ούτε υπάρχει στο οπτικό μας πεδίο, ούτε αναφέρεται. Και όλα αυτά δε συμβαίνουν σε όσους γενναία και ξεκάθαρα έχουν ήδη δηλώσει ότι η Χριστουγεννιάτικη γιορτή δεν συμβαδίζει με τα πιστεύω τους. Αυτά τα παλαβά συμβαίνουν σε όσους δηλώνουμε πίστη στον Ιησού που υποτίθεται ότι γεννήθηκε σε φάτνη για να μας διδάξει από την πρώτη στιγμή την ταπείνωση και την αγάπη ως τη θυσία!

Μπαίνουμε στα τελευταία μέτρα που μας χωρίζουν από τη Βηθλεέμ με κλεισμένους στα σπίτια ανθρώπους και το μόνο που μας απασχολεί είναι το άνοιγμα των καταστημάτων που πουλούν Χριστουγεννιάτικα στολίδια! Μην παρεξηγηθώ: πρέπει να ανοίξουν κάποτε τα καταστήματα, και αυτά με τα στολίδια και αυτά που δεν πουλούν στολίδια, γιατί πρέπει οι άνθρωποι να εργαστούν και πρέπει η οικονομία να πάψει να τσουλάει στο ρελαντί και να βάλει και καμιά πρώτη καθώς η κατηφόρα τελειώνει και έρχεται και ανήφορος. Το ότι πρέπει όμως να μπορώ να αγοράσω στολίδια δεν είναι ενδεικτικό ότι έρχονται Χριστούγεννα. Τα Χριστούγεννα δεν τα φέρνουν τα στολίδια, τα φέρνουν οι καρδιές.
Δεν απαίτησε φωτάκια ο Χριστός για να γεννηθεί, φάτνη ζήτησε, φάτνη με άχυρα ζεστά και όχι αγκάθια. Για ποια Χριστούγεννα μιλάμε επιτέλους; Χριστούγεννα θα πει να σκεφτώ και λίγο ότι στολίζω όχι για να φτιάξω εγώ το κέφι μου αλλά γιατί η ψυχή μου υποτίθεται ότι χαίρεται με τη γέννηση του Χριστού. Χριστούγεννα θα πει να μη σκέφτομαι εγώ την πάρτη μου κι εσύ τη δική σου, αλλά να λέμε και κανένα  Δόξα τω Θεω για όσα έχουμε κι ακόμα και για όσα δεν έχουμε... Χριστούγεννα θα πει να αναλογιστώ το μέγεθος της πνευματικότητας της γιορτής που έρχεται, το μέγεθος της ελπίδας και της αγάπης, αντί να τη μετράω με μονάδα μέτρησης τα μελομακάρονα και τις γαλοπούλες. Κι ακόμα Χριστούγεννα θα πει γέννηση Χριστού, γέννηση Θεού που θυσιάζεται! Αν ξαμολυθώ σαν τους Ούννους στα καταστήματα για να εφοδιαστώ με στολίδια, χωρίς να σκεφτώ όλους αυτούς που από το κρεβάτι μιας ΜΕΘ ελπίζουν στο Θείο Βρέφος και σε όλους αυτούς τους ήρωες που προσπαθούν να συμπαρασταθούν ανασταίνοντας ένα ταλαιπωρημένο σύστημα υγείας, ποια άραγε Χριστούγεννα γιορτάζω; Αν η φάτνη της καρδιάς μου έχει αγκάθια για τους γύρω μου κι αν εκείνο το βρεφάκι που προσκυνούν οι αιώνες δεν αγγίζει το οπτικό πεδίο της ψυχής μου, τότε τι να τα κάνω στα στολίδια που θα σπεύσω να αγοράσω;
Τα φετινά Χριστούγεννα θα είναι κατάντια ή  ευκαιρία: κατάντια αν για άλλη μια χρονιά στολίσουμε δέντρα χωρίς φάτνη και φάτνη χωρίς Θεό θυσίας... κι ευκαιρία αν επιτέλους καταλάβουμε ότι κάθε φωτάκι που ανάβει στα δέντρα μας, θα έπρεπε να είναι και μια προσευχή: ένα  «Κύριε ελέησον» κι ένα "Κύριε, Δόξα Σοι»...
Mάρω Σιδέρη