Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ένας νέος χρόνος ξεκίνησε. Διανύουμε τις πρώτες ώρες αυτού και οι ευχές που δίνουμε και παίρνουμε πολλές. Ακούγονται πολλά λέγονται περισσότερα. Αισιοδοξία,χαρά, ελπίδα, φόβος, ερωτηματικά, αμφιβολίες, ανησυχία και πολλά άλλα κυριαρχούν μέσα στην αβεβαιότητα του χρόνου έχοντας βεβαίως ακόμα μπροστά μας αυτόν τον πειρασμό που έχει αλλάξει τη ζωή μας τις συνήθειες μας την καθημερινότητα μας.

Μέσα σε αυτή την αβεβαιότητα που φέτος είναι μεγαλύτερη το μόνο σίγουρο και παρήγορο είναι η παρουσία και η αγάπη του Θεού που έρχεται να συμπορευτεί με τον άνθρωπο και να τον ενισχύσει μέσα στον αγώνα του κρατώντας τον σταθερό στην πίστη του και στην αποφασιστικότητα του να δώσει έως τέλους τη μάχη εκείνη που θα τον καταστήσει νικητή και άξιο να λάβει το στεφάνι της νίκης από τα χέρια του πρώτου αθλοθέτου και αγωνοθέτου Θεού μας.

Ας οπλιστούμε με θάρρος, με πίστη, με υπομονή, με αγάπη, με ελπίδα και με εμπιστοσύνη στο σχέδιο του Θεού και έτσι να βαδίσουμε στο χρόνο αυτό με το κεφάλι ψηλά και με την καρδιά μας γεμάτη Χριστό γνωρίζοντας ότι Κύριος εμοί βοηθός και ου φοβηθήσομαι. Δεν φοβάμαι προχωρώ και αγωνίζομαι και έτσι νικώ το φόβο του χρόνου που τρέχει και δεν τον προλαβαίνω.

Εύχομαι ο χρόνος να αποτελέσει ένα  όπλο στα χέρια μας που δεν θα μας κάνει να τρέχουμε χωρίς νόημα  και περιεχόμενο και που θα μας φέρει πιο κοντά στην επίγνωση της αλήθειας εκείνης που αρχίζει και τελειώνει και ξαναρχίζει πάλι στο πρόσωπο του Κυρίου μας που γεννάται και βαπτίζεται για την σωτηρία.

Καλή ευλογημένη καρποφόρα δημιουργική και παραγωγική χρονιά με πολύ φως και πολύ Χριστό προσφέροντας μας πνευματικές προόδους και ανόδους. Ευχές εγκάρδιες και αληθινές.

Αρχιμ.π. Αλέξιος Ιστρατόγλου

Α/Συνταγματάρχης