Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ολόκληρη ἡ ἀνθρωπότητα  γιόρτασε  τό μεγάλο γεγονός τῆς Γέννησης τοῦ Χριστοῦ! Χριστούγεννα σέ ἐποχή πανδημίας κορωνοϊοῦ! Κι ἐνῶ ὅλοι μας προσπαθοῦμε νά βροῦμε λίγη ἐλπίδα μέσα ἀπό τό πνεῦμα τῶν Χριστουγέννων, μέσα στή βαρυχειμωνιά πού ἔχει ἐπιφέρει ἡ πανδημία, ὑπάρχουν κάποιοι πού ἐπιμένουν νά δηλητηριάζουν τίς ψυχές μας. Πολύ περισσότερο, ἠθελημένα ἤ ἀθέλητα, χτυποῦν τόν πυρῆνα τοῦ ἑορταστικοῦ κλίματος, τό Θεῖον βρέφος, τόν Ἴδιο τόν Χριστό!  Βλέπουμε νά ἀναβιώνεται ἕνα κλίμα παρόμοιο μ’ ἐκεῖνο πού ὑπῆρχε στά Ἱεροσόλυμα τήν ἐποχή πού γεννήθηκε ὁ Χριστός, ὅταν ὁ βασιλιάς Ἡρώδης πληροφορήθηκε ἀπό τούς νομοδιδασκάλους ὅτι ὁ μέλλων βασιλεύς τῶν Ἰουδαίων «γεννᾶται ἐν Βηθλεέμ τῆς Ἰουδαίας». Καί ὅλοι θυμόμαστε τί ἀκολούθησε: Ἡ βρεφοκτονία ἀπό τούς στρατιῶτες τοῦ ἀδίστακτου ἡγεμόνα.

Ἔρχεται, ἑπομένως, στό προσκήνιο μιά ἀντίστοιχη κατάσταση σήμερα, καθώς πολλοί ἐπίζηλοι τῆς κακῆς φήμης τοῦ Ἡρώδη τόν μιμοῦνται. Ἄν καί θά ἔπρεπε ν’ ἀσχολοῦνται μέ ἄλλα ζητήματα, βάζουν στό στόχαστρο καί πολεμοῦν τό Σῶμα τοῦ Χριστοῦ, τήν Ἐκκλησία αὐτές τίς γιορτινές ἡμέρες! Ἔχουμε, ἄλλωστε, χαρακτηριστικά παραδείγματα, πού ἀποτυπώνουν αὐτή τή θλιβερή πραγματικότητα. Ἀπό τήν πρώτη στιγμή πού ξεκίνησε ἡ πανδημία τοῦ κορωνοϊοῦ, ἄρχισε ἡ συζήτηση γιά τούς χώρους λατρείας, ὅτι ἀποτελοῦν ἀπειλή καί χώρους ὑπερμετάδοσης τοῦ ἰοῦ, ἀλλά καί τῆς Θείας Κοινωνίας, ὡς ἐνδεχόμενο μέσον μετάδοσης. Ἀργότερα, κι ἐνῶ ἔκλεισαν γιά τούς πιστούς οἱ Ἐκκλησίες, συνεχίστηκε μιά ἐπιθετική πολιτική ἐναντίον Ἐπισκόπων, μέ μηνύσεις, δικαστήρια ἤ ἐντολές γιά αὐτόφωρο σέ ἱερεῖς πού ἔπραξαν τό αὐτονόητο: νά κοινωνήσουν πιστούς. Ἐπιστήμονες, ἐμφανέστατα ἐμπαθεῖς, ἔβγαιναν στούς τηλεοπτικούς δέκτες καί καταφέρονταν ἐναντίον τῆς Θείας Κοινωνίας, ἐντελῶς ἀναπόδεικτα καί χωρίς γνώση τοῦ ἀντικειμένου.

Ἤ ἀκόμη καί πολιτικές ἐπεμβάσεις μέ ὑπέρ ἀστυνόμευση τῶν Ναῶν. Κάποιοι ἐπιχείρησαν καί δυσφήμηση τῆς Θείας Λατρείας, μετά τόν θάνατο ἀπό κορωνοϊό τοῦ μακαριστοῦ Μητροπολίτου Λαγκαδᾶ Ἰωάννου καί ἄλλων κληρικῶν, λές καί οἱ κληρικοί δέν εἶναι ἄνθρωποι, πού μπορεῖ νά ἐκτεθοῦν στόν ιό ὁπουδήποτε ἀλλοῦ, πέραν τῶν Ναῶν. Ἤ λησμονώντας ὅτι ὑπάρχουν ἄνθρωποι πού ἀσθενοῦν ἀπ’ ὅλους τούς κοινωνικούς χώρους, ἀκόμη καί πολιτικοί. Λησμόνησαν, ἐπίσης, κάποιοι νά ἀναφέρουν ὅτι, ἄν καί χιλιάδες πιστοί κοινώνησαν μετά τό ἄνοιγμα τῶν Ναῶν στήν πρώτη καραντίνα, δέν ἔχουμε κανένα κροῦσμα ἀπό τή μετάδοση τῆς Θείας Μετάληψης. Ὅλα τά παραπάνω δέν εἶναι ἀποκυήματα κάποιας νοσηρῆς φαντασίας ἤ σενάρια συνωμοσιολογίας. Τό ἀντίθετο! Εἶναι πραγματικά γεγονότα, ὅπου ἐμφανέστατα δύναται οἱοσδήποτε νά ἀντιληφθεῖ τήν ἐμπάθεια, τήν πολεμική καί τή λασπολογία. Καλλιεργοῦν, ξεκάθαρα, κλίμα ἐξορίας τοῦ Χριστοῦ ἀπό τήν κοινωνική ζωή τοῦ τόπου, ἀπό τίς καρδιές τῶν Ἑλλήνων. Τό θέμα μας, ὅμως, ἐν προκειμένῳ εἶναι ὁ ἐχθρός τῆς πανδημίας. Γιά νά τόν νικήσουμε, χρειαζόμαστε δυνάμεις. Ὄχι μόνον ἰατρικές γνώσεις, πού εἶναι ἀπαραίτητες, ἀλλά τώρα, ἀκόμη περισσότερο, χρειαζόμαστε τούς χώρους τοῦ Θεοῦ, τούς Ναούς μας ἀνοιχτούς! Χρειαζόμαστε τόν Χριστό, ὄχι ἐξόριστο, ὅπως τότε στήν Αἴγυπτο, ἀλλά Παρόντα! Νά ἔχουμε τή δυνατότητα, τηρώντας τά ἀπαραίτητα ὑγειονομικά μέτρα, νά Τόν λατρεύουμε, ἰδίως τώρα τά Χριστούγεννα, ἀναζητώντας παρηγοριά, βοήθεια, ἐλπίδα, ἕνα θαῦμα!

Φώτιος Ρίζος, Θεολόγος