Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Η συγχώρεση και η αγάπη για να γίνει το φως που οδηγεί τα βήματα μας μέσα στον σκοτεινό κόσμο που ζούμε, χρειάζεται να στραφούμε στην μαρτυρία που δίνει η Εκκλησία με την Αγία Γραφή, τις λατρευτικές ακολουθίες της και τους Αγίους της. Δεν είναι αναγκαίο να πιέσουμε τον εαυτό μας προς αυτή την κατεύθυνση, όμως μόνο όσο ζούμε έχουμε την ευκαιρία να ξεκινήσουμε αυτήν την σχέση. Ο Απόστολος Παύλος στην Α’ προς Κορινθίους Επιστολή του μας επισημαίνει να εξετάσουμε τί πραγματικά μας συμφέρει μέσα από την ελευθερία των επιλογών μας.

Αν λοιπόν θέλουμε αγάπη ας στραφούμε στον Ιησού Χριστό, «την πατρική αγκαλιά» όπως χαρακτηριστικά λέει η υμνολογία της Εκκλησίας. Οι γονείς μας χωρίς προϋποθέσεις μας αγαπούν και όπως λένε οι ψυχολόγοι με τα πορίσματα τους αν λάβεις αγάπη θα δώσεις αγάπη. Ως τέκνα Θεού, αυτή είναι η μαρτυρία της Εκκλησίας, αγαπόμαστε από τον Θεό και αυτή την εντολή λάβαμε να εφαρμόζουμε στην ζωή μας. Να αγαπούμε τον εαυτό μας επιτρέποντας στο Άγιο Πνεύμα που λάβαμε κατά την βάπτιση μας, να μας φωτίζει σε έργα φωτεινά και όχι να πράττουμε με τη θέληση μας την αμαρτία, διότι αυτό δεν είναι ελευθερία αλλά σκλαβιά σε πάθη. Να αγαπούμε τους συνανθρώπους μας, διότι κάθε άνθρωπος είναι εικόνα Θεού. Να προσευχόμαστε γι’ αυτούς ακόμα και στην πιο μεγάλη πτώση, ακόμα και όταν απειλούμαστε.

Η κατάκριση είναι πολύ εύκολη αλλά ας σκεφτούμε με ψυχραιμία πως όταν έρθει η δική μας κρίσιμη ώρα δεν θα τα καταφέρουμε εμείς να συγχωρήσουμε τον εαυτό μας, οπότε πώς θα στραφούμε προς τον Θεό; Πού θα βρούμε το κουράγιο να κοιτάξουμε στα μάτια τους ανθρώπους που είτε βλάψαμε είτε μας έβλαψαν για να δώσουμε διέξοδο στα αδιέξοδα που γεννά η καθημερινότητα;

Η εικόνα του Θεού δεν είναι για κάδρο στους τοίχους των ιερών ναών και των σπιτιών μας, αλλά μέσα από αυτές να αποζητούμε «την πατρική αγκαλιά». Αν γίνει αυτό το βήμα τα υπόλοιπα ας τα αφήσουμε στη Χάρη του Θεού.

Δημήτριος Τζαφέρης

Θεολόγος Λαμπαδάριος Ι.Ναου μας