Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

⭐"Εγώ Γραικός γεννήθηκα, Γραικός θε να πεθάνω"

*Αθ. Διάκος απευθυνόμενος στον Ομέρ Βρυώνη.

⭐"Μπορεί να είμαστε λίγοι και αδύναμοι, μα έχουμε μαζί μας τον Παντοδύναμο Θεό και θα νικήσουμε"

*Ι. Μακρυγιάννης πριν τη μάχη των Μύλων, όταν του είπαν ότι ο Ιμπραήμ υπερτερεί σε στρατό.

⭐"Απόψε Κωνσταντή, θα πεθάνεις για την Ελλάδα"

*Κ. Κανάρης, όταν τον ρώτησαν τι είπε, πριν αναχωρήσει, για να πυρπολήσει την τούρκικη ναυαρχίδα.

⭐"Σ' ευχαριστώ Παναγία μου, που τους γλίτωσες κι αυτή την φορά, μα εγώ πάντα ξεγραμμένους τους έχω"

*Δέσπω Τζαβέλλα όταν της μετέφεραν την είδηση ότι τα δύο παιδιά της, Κίτσος και Ζυγούρης, επέζησαν μετά από μια μάχη.

⭐"Ο,τι έχω ανήκει στην Ελλάδα"

*Θ.Κολοκτρώνης.

⭐"Δικό σου είναι, Παναγία μου"

*Κ.Κανάρης, όταν άφησε στην Αγία Τράπεζα του Ναού των Ψαρών, το δάφνινο στεφάνι που του έδωσαν τιμητικά οι κάτοικοι για την πυρπόληση της ναυαρχίδας.

π.Σπ.Ρ.