Ποια είναι η πιο σπάνια δεξιότητα; – Η ικανότητα να δίνεις. Καλύτερη δεξιότητα; – Η ικανότητα να συγχωρείς !!!

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Φαιδρώς εισδεξώμεθα, της Νηστείας την είσοδον πιστοί. Και μη σκυθρωπάσωμεν, αλλά νίψωμεν τα πρόσωπα ημών,απαθείας τω ύδατι, ευλογούντες και υπερυψούντες, Χριστόν εις τους αιώνας

Στο΄χω πει πως μου αρέσουν πολύ τα νέα ξεκινήματα; Αλήθεια είναι. Σε κάθε περίσταση που μου δίνεται 'ξεκινάω' από την αρχή. Κι αυτό συμβαίνει μάλλον διότι είμαι αμελής και λίγο τεμπέλης.Παρ'όλα αυτά, η καλή μας εκκλησία φροντίζει ακόμα και για τους τεμπέληδες σαν και του λόγου μου!

Νέα περίοδος τώρα! Αρχίζει η Μεγάλη Τεσσαρακοστή! Περίοδος αγώνα, ταπείνωσης, νηστείας, εγκράτειας, χαλιναγώγησης των κακών μας συνηθειών, τιθάσευσης του 'εγώ' και των παθών. Σεβάχ, ιδού η νέα ευκαιρία που έψαχνες. Ιδού η αφορμή για να προσπαθήσεις και πάλι. Και δεν είσαι μόνος σου στον αγώνα. Ο Θεός, η Παναγιά μας, οι άγιοι, οι μάρτυρες, οι άνθρωποί μας στην άλλη ζωή, όλοι είναι στο πλευρό σου!

Τι τέλεια που τα έχει δημιουργήσει ο Θεός! Κάθε μέρα, κάθε στιγμή και μια νέα ευκαιρία να γεμίσει θεϊκό φως η ύπαρξή μας όλη!

Καλή αρχή, καλή Σαρακοστή, αδέρφια!

aoratigonia.blogspot.com